czwartek, 15 grudnia 2016

Najlepsi




Dlaczego warto czytać książki? To świetna okazja nie tylko do rozwijania wyobraźni, poszerzania  swojej wiedzy czy też poznawania nowych słów. To również możliwość spotkania autora swojej ulubionej książki. Przekonali się o tym Najlepsi Czytelnicy z Naszych bibliotek. 15 grudnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie, z Mateuszem Pieniążkiem, autorem „Legend Przemyskich”. Spotkanie to, było nagrodą dla czytelników z Naszej Gminy, którzy przeczytali najwięcej książek. Pan Mateusz rozdał nagrody dla „Najlepszych”, po czym chętnie podpisywał książki.
Życzymy Naszym czytelnikom, więcej okazji do spotkań ze swoimi idolami oraz oczywiście niezliczonej liczby książek do przeczytania.


poniedziałek, 12 grudnia 2016

Polecamy ciekawe książki



W grudniowy poniedziałek, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Medyce  odbyła się lekcja biblioteczna, z udziałem klasy I B Gimnazjum wraz z Panią Dorotą Podwyszyńską. Celem spotkania była dyskusja na temat książek, czytywanych wśród młodzieży. Każdy z zebranych miał możliwość wypowiedzenia się na temat książki, która go zainspirowała, czy też takiej, którą poleciłby innemu czytelnikowi. Do dyskusji chętnie przyłączyły się również Pani Dorota, jak i Pani Aneta Nowakowska, które podzieliły się z gimnazjalistami, wrażeniami i opiniami o swoich ulubionych książkach.
Lekcje tego typu, są fantastyczną możliwością do opowiedzenia o książkach, które wywarły istotny wpływ na czytelników, zainspirowały do pogłębienia lektury i odkrywania nowości literackich, zarówno wśród nastolatków jak i osób dorosłych.

wtorek, 6 grudnia 2016

Spotkanie mikołajkowe



Mikołajkowy nastrój dało się odczuć także w Bibliotece, ściślej mówiąc w filii w Torkach. W ten grudniowy wtorek, dzieci zgromadziły się, by  przygotować się na wizytę sympatycznego gościa. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach artystycznych, czego efektem są liczne prace plastyczne, wykonane z myślą o Świętym Mikołaju. Dla zainteresowanych nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który niewątpliwie umilił czas maluchom.
Miejmy nadzieję, że takie spotkania staną się coroczną tradycją w Naszych bibliotekach i kolejnym powodem do jej odwiedzenia. 

                                                             

poniedziałek, 28 listopada 2016

Psierociniec

28 listopada 2016r. w Bibliotece w Medyce a potem w Szkole Podstawowej w Torkach  odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Agatą Widzowską. Na spotkania tłumnie przybyli uczniowie  szkół z danej miejscowości. Opowiadania, wiersze, słuchowiska, teksty piosenek i scenariusze przedstawień dla dzieci to spory dorobek literacki Pani Agaty Widzowskiej, która w 2004 r. zadebiutowała książką o Beatlesach w wersji dziecięcej pt. „Bitelsiaki”. Napisała około 20 książek dla dzieci i młodzieży: „Co uciął Gucio”, „Dreptak i pępek świata”, „Myszka Precelka”, „Koń na receptę”, „Grzywą malowane” i wiele innych.  Mieszka i pracuje w bibliotece w Swarzędzu. Podczas spotkania autorka nawiązała miły kontakt z dziećmi. Zaprezentowała fragmenty swojej twórczości. Wybrane wiersze bardzo chętnie czytali również  uczestnicy spotkania.Wiele radości było przy  wspólnej zabawie słowem, zabawie sylabami. Pani Agata mówiła w nieznanym języku ale po uchyleniu rąbka  tajemnicy wszyscy mogliśmy już w tajemniczy sposób się porozumiewać. Na zakończenie spotkania pisarka rozdała autografy.

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego do ilustracji Agaty Widzowskiej.

piątek, 25 listopada 2016

Nie obejdzie się bez misia

"Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska. Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatycznie niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej... pluszowe.

25 listopada 2016 roku w Bibliotece w Torkach po raz kolejny odbyło się święto pluszowego misia. Najmłodsi czytelnicy, którzy przyszli ze swoimi ulubionymi przytulankami, mieli okazję posłuchać wierszy i piosenek o misiach a także posmakować ulubionego misiowego przysmaku czyli miodu. Były też ciasteczka w kształcie misia. Spotkanie było udane i pomimo małej frekwencji wszyscy wyszli zadowoleni.

czwartek, 24 listopada 2016

Blanka

24 listopada w Bibliotece w Torkach odbyło się ostatnie tej jesieni spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Czytelniczki dyskutowały na temat książki Pani Izabeli Sowy pod tytułem "Blanka". Jest to zabawna książka o niebanalnym zamyśle i z dużym potencjałem. Tytułowa bohaterka wiedzie, jak jej się wydaje, życie z problemami. Pochodzi z zabieganej, lecz raczej przeciętnej rodziny, do której wlicza się także jej babcia, kobieta żyjąc przeszłością, która sprawia swej wnuczce nie małe kłopoty. W deszczowy lipcowy poranek Blanka, babcia Naftalina i jej bliska przyjaciółka Karina wyruszają samochodem - żelazkiem do Transylwanii, a później nad morze. Trzy bardzo różne osoby, o mocnych charakterach, zmuszone ze sobą przebywać 24 godziny na dobę. Nic dziwnego, że podróż obfituje w liczne zgrzyty. Bohaterkom udaje się odkryć niedoceniony urok Transylwanii i odnaleźć utraconą przyjaźń. Blanka zaś poznaje tajemniczego Drakulę, który pozwoli jej zapomnieć o nieudanej miłości.
"Blanka" jednym sprawiła przyjemność z czytania, innym zaś nie przypadła do gustu. Dyskusja była dość żywa, bo nie tak dawno Pani Izabela Sowa była gościem w naszej bibliotece.

Pozdawiam, B. Szaruga

czwartek, 10 listopada 2016

"Polska pieśń i piosenka w drodze ku wolności"

10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości w bibliotece w Lesznie odbyła się wieczornica pt. "Polska pieśń i piosenka w drodze ku wolności". Montaż słowno-muzyczny , pokazał zebranym na spotkaniu ,trudną drogę Polaków do wolności.Najbardziej wzruszające i chwytające za serce było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

czwartek, 27 października 2016

Zaklinacz czasu

W ostatni czwartek miesiąca października 2016 roku, odbyło się jesienne spotkanie czytelniczek Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem ich pogawędek była książka Mitcha Alboma pod tytułem "Zaklinacz czasu". Autor w swojej książce stara się przekonać czytelników, że im bardziej jesteśmy świadomi mijającego czasu, im bardziej jego odmierzanie dzielimy na drobniejsze jednostki, tym prędzej go tracimy.
"Zaklinacz czasu" składa się z trzech przeplatających się historii, które, prócz posiadania wspólnego mianownika, jakim jest czas, zbiegają się w pewnym kluczowym dla postaci miejscu.
W pierwszej opowieści bohaterem jest Dor, mąż Allie, który po wielu badaniach przyrodniczych konstruuje pierwszy zegar, później stale udoskonalany. Dora nazwano Ojcem Czasu, a za wymyślenie tego pojęcia został skazany na życie w jaskini. Tam słyszy narzekania przyszłych ludzi, będące następstwem jego "dzieła". Równolegle śledzimy losy współczesnych nam bohaterów, Victora - 84-latka, czternastego na liście najbogatszych ludzi na świecie, zmagającego się z rakiem oraz Sarah, puszysta kujonka, uznawana za dziwaka, przeżywającą pierwsze zauroczenie najpopularniejszym chłopakiem ze szkoły, które jak to najczęściej bywa - nie jest odwzajemnione. Zadaniem Dora jest pokazanie wartości czasu tej dwójce ludzi.

piątek, 21 października 2016

Kot w worku - spotkanie autorskie



W piątek 21 października uczniowie  klas III szkół podstawowych w Medyce, Torkach, Jaksanicach i Leszna pojechali do Przemyskiej Biblioteki Publicznej na autorskie spotkanie z Jarosławem  Mikołajewskim autorem serii dla dzieci  „Kot w worku- Aniołki kota Cagliostro”. Autor opowiadał o swoich wydanych książkach i o tym, co go zainspirowało do napisania wielu z nich. Dzieci zadawały pisarzowi  sporo pytań, na które uzyskały wyczerpujące odpowiedzi. Organizatorem wyjazdu była Gminna Biblioteka w Medyce.
    Na koniec spotkania uczniowie mogli również kupić książki autora oraz otrzymać autograf wraz z dedykacją. 

Dorota Świerk



niedziela, 16 października 2016

Dzień papieski

XVI Dzień Papieski w Torkach - "BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA"W niedzielę 16 października 2016 roku, w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, w świetlicy w Torkach jak co roku obchodziliśmy uroczyście dzień pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Dzieci i młodzież pod kierownictwem pana Dariusza Dacyka śpiewem i wierszem uczciły ten dzień. Wyeksponowane zostały również książki Jana Pawła II i o jego pontyfikacie. Każdy mógł zasmakować tradycyjnej papieskiej kremówki. Dekoracja, występ artystyczny, obecność mieszkańców i księdza Mieczysława Sobiło sprawiła, że nastrój był wyjątkowo uroczysty - to wszystko dla Jana Pawła II !

czwartek, 13 października 2016

Papież poeta

Pamięć o polskim papieżu Janie Pawle II mino upływu czasu nie słabnie, a wręcz przeciwnie. To na pewno zasługa dziedzictwa Ojca Świętego, jakie pozostawił w postaci przemówień, homilii, encyklik, książek i poezji.
13 października br. w Filii Bibliotecznej w Lesznie odbyła się wieczornica poświęcona pamięci papieża Jana Pawła II . W czasie spotkania można było też zaznajomić się z twórczością wielkiego Polaka. Zapraszamy do skorzystania z naszych zbiorów.

piątek, 30 września 2016

Szczęście urojone

Dnia 30 września 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Torkach. Pomimo małej frekwencji uczestniczki podejmowały wiele dyskusji na temat książki Ewy Barańskiej pod tytułem "Szczęście urojone".
Autorka opisuje w swojej książce ślepo zakochaną Gabrielę, której świat zaczyna walić się na głowę a ona nie chcąc zginąć pod gruzami,
musi sama przejąć ster wydarzeń. Wkrótce uświadamia sobie, że stara miłość nie rdzewieje, ale czy można wejść dwa razy do tej samej rzeki?

czwartek, 29 września 2016

Język w czasie i przestrzeni



Nieużywane coraz rzadsze. Coraz bardziej zaszczute przez słowa młodsze i silniejsze. Słowa takie chowają się jeszcze w książkach lub na wsiach. Żerują przy osadach ludzkich,  znajdując jakiegoś nosiciela, który opiekuje się nim ,  przekazując je czasem młodszemu pokoleniu.  Ale nie zawsze.
By " zatrzymać " słowo w Bibliotece w Lesznie odbył się 29.09.2016r. konkurs " Język polski w czasie i przestrzeni" . Tematem konkursu były " Wykopki",  a celem było przypomnienie słów ,  które wyszły już z codziennego użytku .
" Kołem ratunkowym " dla dzieci byli członkowie stowarzyszeń z Torek i  Leszna. To oni objaśnili dzieciom jak dawniej wyglądały wykopki na wsi, jakich używano narzędzi i do czego one służyły.  Padło wiele słów, które dziś już nie funkcjonują w naszych wsiach np. gara, chomonto,  poszorki , dyszel,  niecka,  kaciuba,  pomiotek,  klepisko, cep...itp.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze integrując równocześnie starsze i młodsze pokolenie.
Mamy nadzieję , że dzięki takiemu spotkaniu " przedłużyliśmy" życie niektórych słów.




poniedziałek, 19 września 2016

Konkurs



GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MEDYCE

Zaprasza na konkurs
„ Język polski w czasie i przestrzeni”
Organizatorem konkursu jest: Szkoła Podstawowa w Lesznie , Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Leszna , Biblioteka w Lesznie
Celem konkursu jest przypomnienie słów, które wyszły z codziennego użytku w języku polskim- regionalnym
Temat konkursu :WYKOPKI

poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Autorka

Maria Ulatowska, Jacek Skowroński
„A gdy się zejdą, raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością, powstaje powieść-nie obyczajowa, charakterystyczna dla Marii Ulatowskiej, i nie sensacyjna, typowa dla Jacka Skowrońskiego. Powieść, która łączy oba te gatunki”.
25 sierpnia 2016 r. w upalne letnie popołudnie, w naszej BP w Torkach odbyło się kolejne spotkanie DKK, które upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Przy „małej czarnej” i słodkich ciasteczkach panie dyskutowały o „Autorce” powieści stworzonej przez Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego- niecodzienny duet polskich pisarzy, lecz jak się okazuje niezwykle owocny.
Fabuła „Autorki” opiera się na losach dwóch najważniejszych postaci-Justyny Sobolewskiej, znanej i lubianej przez czytelników pisarki oraz Piotra Zawady, nadkomisarza pracującego w jednym z warszawskich komisariatów. Bohaterów łączą nie tylko problemy i zawirowania w życiu osobistym, ale przede wszystkim tajemniczy zbieg okoliczności czyli śmierć kobiet, które są ”fankami” twórczości pani Justyny. Początkowo morderstwa nie łączy ze sobą nic wspólnego, policja jednak dochodzi do wniosku, że wszystkie ofiary posiadały w swoich zbiorach książki z osobistą dedykacją autorki. Nadkomisarz Zawada oraz policyjna profilerka szybko uświadamiają sobie, iż mają do czynienia z seryjnym mordercą, który nie cofnie się przed niczym, konsekwentne realizując, sobie tylko znany cel. Tymczasem giną osoby z coraz bliższego otoczenia pisarki, a zagadka wciąż pozostaje nierozwiązana. W pierwszych chwilach czytelnik może czuć się zagubiony w tym skomplikowanym ciągu wydarzeń, ale z biegiem czasu nadkomisarz i jego współpracownicy odkrywają ważne dla całości wątki, które pozwalają odnaleźć mordercę. Dzięki temu, fabuła jest dynamiczna a finał okazuje się bardzo zaskakujący, i to nie tylko dla samych bohaterów, ale dla czytelników zwłaszcza.

czwartek, 30 czerwca 2016

Skazani na ból

Ostatniego dnia miesiąca czerwca 2016r. w bibliotece w Torkach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Głównym tematem jaki podejmowały między sobą czytelniczki była książka dobrze znanej im już autorki Agnieszki Lingas - Łoniewskiej pt. "Skazani na ból". Jak większość książek Pani Agnieszki i ta przypadła wszystkim do gustu. "Skazani na ból" to bardzo poruszająca historia w której odbywa się dramatyczna pogoń za miłością silniejszą niż uprzedzenia, bolesne poszukiwanie własnej tożsamości a zakończenie często nie pozwala zasnąć.

czwartek, 23 czerwca 2016

Noc Świętojańska

Hej Kupała, sobótka niebiańska
krótka, ciepła noc świętojańska,
usiana gwiazdami, paprociami,
świetlikami barwnymi,
od samego rana wiankami malowana


Obrzędy ludowe towarzyszą ludziom od zawsze, są składnikiem kultury i tradycji  a także istotnym elementem naszej egzystencji. Wraz z obrzędami wiąże się wiele hucznych zabaw i imprez . Ponadto dzięki rozpowszechnieniu takich tradycji uczymy się historii i poznajemy wierzenie naszych przodków.

Czytać można wszędzie

Filia Biblioteczna w Lesznie już po raz kolejny opuściła mury i spotkała się z czytelnikami nad stawami w Lesznie podczas zawodów wędkarskich , które odbyły się 23.06 br. Punkt czytelniczy cieszył się dużym powodzeniem wśród czytelników i nie tylko :), bo w tym roku w leszniańskich stawach szukać skarbów przybył Dobry Wojak Szwejk, który czytał dzieciom o wędrówkach przemyskich niedźwiadków.A jeśli już mowa o wędrówkach i wycieczkach wszystkim czytelnikom życzymy wspaniałych wakacji, odkrycia
niesamowitych miejsc, oczywiście z książką , którą można i trzeba zabrać na wakacje bo CZYTAJĄC ZWIEDZISZ ŚWIAT



piątek, 17 czerwca 2016

poniedziałek, 6 czerwca 2016

Stworki z biblioteki



W poniedziałek 6 czerwca gośćmi biblioteki w Lesznie byli uczniowie kl. I i II Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami Panią Beatą  Barszczak oraz Panią Janiną Nowińską. Dzieci z uwagą wysłuchały wiadomości na temat budowy książki , o rodzajach literatury oraz jak należy korzystać z biblioteki. Następnie wspólnie stworzyły książkę pt „ Stworki z biblioteki”
Klasa I zapoznała się także z Czasopismem „Świerszczyk „
Lekcja przybiegała w miłej atmosferze . Uczniowie wyrazili chęć zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek.
Dziękujemy za wizytę i serdecznie zapraszamy ponownie w progi naszej biblioteki

poniedziałek, 23 maja 2016

Smak świeżych malin


W poniedziałkowe popołudnie 23.05.2016r. nasze czytelniczki spotkała miła niespodzianka. Tym razem gościem w corocznym spotkaniu autorskim w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Torkach była Izabela Sowa znana polska pisarka ceniona przez czytelników głównie za styl, cięty język i pogodę ducha.

wtorek, 17 maja 2016

Fascynujące, mądre, ciekawe - KSIĄŻKI

17 maja 2016r. w Filii Bibliotecznej w Lesznie odbył się konkurs recytatorski pt Fascynujące, Mądre , Ciekawe  KSIĄŻKI. Konkurs zorganizowała Biblioteka oraz Szkoła Podstawowa w Lesznie. Brali w nim udział uczniowie naszej gminy w dwóch kategoriach. Pierwsza grupa wiekowa obejmowała uczniów kl. I- III, natomiast druga to kl. IV- VI. Spośród uczestników jurorzy wyłonili zwycięzców, do należą :

czwartek, 28 kwietnia 2016

Zima świata

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się jak zawsze w Bibliotece Publicznej w Torkach i stanowiło kontynuację twórczości światowej sławy pisarza Kena Folletta. Miesiąc temu tematem naszej dyskusji była powieść wspomnianego już autora pt. „Krawędź wieczności”. Dziś zajęliśmy się omawianiem drugiej część trylogii „Stulecie”- zatytułowanej „Zima świata”.

czwartek, 21 kwietnia 2016

Noskawery

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprosiła do udziału w konkursie plastycznym dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalną. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 21 kwietnia 2016r. Miłą niespodzianką było spotkanie autorskie z Panem Pawłem Beręsewiczem, którego bohaterowie i historie literackie były  inspiracją prac plastycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie i zarazem czytelnicy z Medyki, Jaksmanic, Torek i Leszna. Gratulujemy.


czwartek, 31 marca 2016

Krawędź wieczności

Po Świętach Wielkiej Nocy, tradycyjnie już w każdy ostatni czwartek miesiąca nasi klubowicze DKK zebrali się 31 marca 2016 roku w BP w Torkach na kolejnym spotkaniu klubu. Tym razem naszą uwagę skupiła pozycja Kena Folletta, brytyjskiego pisarza specjalizującego się głównie w thrillerach i powieściach politycznych pt. „Krawędź wieczności” – ostatniej części trylogii ”Stulecie”.

środa, 16 marca 2016

Pasowanie na czytelnika

Dnia 16 marca 2016 roku odbyło się pasowanie na czytelnika Biblioteki Publicznej w Torkach. W pasowaniu wzięły udział dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Grządziel. Miłą niespodzianką dla dzieci był gość z Ochotniczej Straży Pożarnej w Medyce Pan Wojciech Serwin. Przeczytał książeczkę pod tytułem "Jak Wojtek został strażakiem", a także opowiadał o pracy i obowiązkach strażaków w OSP. Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas ich czytania. Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenia, że będą szanować książki i z radością je czytać. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki, które będą im przypominać o tym wydarzeniu. 


wtorek, 15 marca 2016

Jutro

Dnia 15 marca 2016 w Bibliotece Gminnej w Medyce odbyła się lekcja biblioteczna dla klas szóstych. Podczas  tych zajęć jedna z uczennic klasy VI a przeczytała fragment ,,Quo  Vadis” Henryka Sienkiewicza, a nasza starsza koleżanka z gimnazjum zachęcała do przeczytania serii książek ,,Jutro”. Ponadto pani bibliotekarka przeczytała nam kilka wierszy autorstwa Jana Brzechwy. Dzięki temu spotkaniu niektórzy z nas ,,zarazili się” pasją do czytania. Dziękujemy pani dyrektor Gminnej Biblioteki Anecie Nowakowskiej za przygotowanie spotkania dla szóstoklasistów.
Borycka Katarzyna, klasa VI b





piątek, 4 marca 2016

Walentynki



Dnia  04.04.2016 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na „Najpiękniejszą Walentynkę”, który jest już tradycją w naszej bibliotece.

Nagrody otrzymały następujące osoby :
1.      Droń Maja kl.II
2.      Halendy Sylwia kl. V
3.      Maliczewaska Julia kl. 0
4.      Szczołko Weronika kl. I
5.      Szczołko Kinga kl. III
6.      Ziemlak Gabriela kl. IV

Wyróżnienie :
1.      Brykajło Konrad kl. 0
2.      Brykajło Krystian kl. II
3.      Brocki Bartłomiej kl. V
4.      Brocka Justyna kl. II
5.      Gumienny Antoni kl. V
6.      Halendy Wiktor kl. IV
7.      Konopelska Kornelia kl. II
8.      Serwański Oliwer kl.II
9.      Ziemlak Celina kl. I

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.  Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za udział i zapraszam za rok.



czwartek, 25 lutego 2016

„Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę”.



Luty jest miesiącem, w którym miłość nabiera szczególnego znaczenia. Panie będąc jeszcze w walentynkowym nastroju z przyjemnością przybyły 25 lutego 2016 r. do Biblioteki Publicznej w Torkach na kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych. Przedmiotem dzisiejszej dyskusji stał się temat miłości poruszany w utworze Agnes Martin - Lugand o intrygującym tytule „Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę”. 

wtorek, 9 lutego 2016

Ferdynand Wspaniały

We wtorek 09.02.2016 roku  gościem kolejnego spotkania w ramach projektu „Książki naszych marzeń” była pani Aneta Nowakowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Medyce. Spotkała się z uczniami klasy IV i przeczytała uczniom książkę Ludwika Jerzego Kerna pt. „ Ferdynand Wspaniały”. Następnie przeczytała wiersz J. Tuwima pt. „Rzepka” zapraszając do inscenizacji uczniów, co przyniosło najwięcej radości i zabawy.
                                                
                            Szkoła Podstawowa w Medyce

czwartek, 28 stycznia 2016

„Mała zagłada”



Z nowym rokiem, nowym krokiem… I nam również klubowiczom DKK w Torkach wraz z nowym rokiem w styczniowy mroźny wieczór przyszło się zmierzyć z książką Anny Janko pt. „Mała zagłada”. Literaturą inną niż dotychczas czytaliśmy i omawialiśmy na naszych spotkaniach. Powieścią, w której poruszane są zagadnienia wojny i cierpienia, pełnej bólu i zniewolenia, ale zarazem jakże potrzebnej nam i naszemu pokoleniu jako przestrogi na przyszłość. 
 „Mała zagłada” Anny Janko to mocna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi, która staje się punktem wyjścia do przedstawienia bezradności drugiego człowieka dotkniętego okrucieństwami wojny. Ukazywana historia nie jest kolejną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej, przedstawia natomiast współczesną rozprawę z traumą drugiego pokolenia „naznaczonego strachem”. Poetka w swojej książce nawiązuje do lat 40-tych XX wieku, do okresu masowych akcji wysiedleńczych i pacyfikacyjnych przeprowadzonych na Zamojszczyźnie, znajdującej się wówczas na terenie okupowanego przez III Rzeszę Generalnego Gubernatorstwa. Anna Janko obrazuje nam działania pacyfikacyjne, które doprowadziły 1 czerwca 1943 roku do krwawej masakry miejscowości Sochy. Za sprawą jej relacji ujawnia się najbardziej bestialski okres czasów wojny. Autorka szczegółowo opisuje prowokacje niemieckich żandarmów przebranych za partyzantów, przedstawia eksterminację wioski Sochy zbombardowanej przez niemieckie samoloty. Opowiada historię ocalonej dziewięcioletniej matki Renii (zwanej dalej Tereni) Ferenc, która, zbyt wcześnie musiała dojrzeć do tragedii. Na jej oczach, zniszczono wieś i zamordowano rodziców. Z opisywanej masakry w wiosce na Zamojszczyźnie widzimy zaledwie jeden dom ocalały, nielicznych dorosłych i kilkoro dzieci, w tym również Terenię i jej rodzeństwo. Dla bohaterki ten dzień staje się dniem apokalipsy „małej zagłady”, a nieludzki obraz naznaczony silnie przez wojnę towarzyszył przez lata spędzone w domu dziecka.