sobota, 31 marca 2012

Warsztaty - kwiaty z bibuły

                                                                                                                                       9 lutego 2012 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Medyce odbyły się warsztaty robienia kwiatów z bibuły dla dorosłych. Zainteresowanie było bardzo duże. Na spotkanie przybyły również czytelniczki   z Biblioteki  w Torkach i Leszna. Uczestniczki zdobyły  umiejętność  tworzenia bibułkowych  bukietów. Tematem  tego spotkania  były  róże.  
                                                                                   
              Panie poznały różne  techniki bibułkarskie  jak precyzyjne wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, sklejanie.              Krok po kroku każda uczestniczka wykonywała kolejne czynności  i tak nie wiadomo kiedy  powstały przepiękne okazy  kolorowych róż. Niektóre  czynności  okazały się dość trudne do zrobienia, to jednak wszystkie uczestniczki  wyszły zadowolone  ze swoją własnoręcznie zrobioną różą.    
                                                

                          


           Ozdoby z bibuły mają swoja historię   ( źródło Internet )  „Kwiaty z bibuły były na wsi podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. Ubarwiały i rozweselały słabo oświetlone izby z niewielkimi oknami. Wokół powieszonych pochyło na ścianach świętych obrazów mocowano kwiaty wykonywane przez gospodynie. Były przez to wzorem  do naśladowania przez następne pokolenia. Kwiatami z bibuły ozdabiano palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe i nagrobne. Wykonywano też wieńce z kwiatami dla ozdobienia kapliczek  i figur przydrożnych. Wykonywano też kwiaty do bukietów imieninowych i wianków na głowy dzieci, druhen weselnych i pań młodych w dniu ślubu.  W orszaku weselnym nawet konie i bryczki były przystrojone kwiatami z bibuły. Bogato ozdabiano domy weselne. Nad drzwiami wieszano wianek, a na ścianie nad głowami młodej pary drugi, w kształcie serca, z umieszczonym w środku wizerunkiem Matki Boskiej”
      Sztuka robienia kwiatów z bibuły wymaga trochę czasu i cierpliwości ale ile daje satysfakcji, gdy widzimy końcowe efekty naszej pracy.                                                                                                                                                                   

              

                                                             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz