czwartek, 18 grudnia 2014

Niech książka da nam okazję do spotkań !

Grudzień tradycyjnie sprzyja spotkaniom o charakterze świątecznym. Jest to doskonała okazja do wspólnego kolędowania, złożenia życzeń, ale i do podsumowań mijającego roku. Taki cel przyświecał także bibliotecznemu spotkaniu, które odbyło się 18 grudnia 2014r. Zaprosiliśmy czytelniczki naszych bibliotek na uroczyste podsumowanie działalności Dyskusyjnego Klubu Książki. DKK to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Celem Klubów jest ożywianie środowisk skupiających wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.

 Czytelniczki bibliotek publicznych chcą się spotykać przy kawie. Do tej kawy, oprócz pysznego ciastka,  dokładamy zawsze interesującą książkę.

Nie trzeba być molem książkowym.
Nie trzeba być zapisanym do naszej Biblioteki.
Nie trzeba znać się na literaturze i fachowo o niej mówić.
Trzeba chcieć się spotkać z ludźmi !
Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne, a organizatorzy zapewniają ciekawą lekturę i miłą atmosferę.
Żeby zostać członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki nie trzeba dużo wysiłku. Wystarczy przyjść. Zapraszamy na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 stycznia 2015r. w Bibliotece w Torkach o godz. 17.00.
P.S. Tematem grudniowego spotkania była książka "Córka Magdy "

środa, 17 grudnia 2014

Dźwięk duszy w świecie ciszy

Przedstawienie opowiadające o historii Bożego Narodzenia w wykonaniu osób głuchoniemych, adresowane zarówno do niesłyszących, jak i do słyszących, było szczególnym wydarzeniem.

poniedziałek, 8 grudnia 2014

XIII Powiatowy Konkurs Plastyczny

Dnia 08.12.2014  w Przemyskiej Bibliotece Publicznej  odbyło się uroczyste podsumowanie " XIII Powiatowego Konkursu Plastycznego Na Ilustrację Do Utworów Andrzeja Grabowskiego ".
Laureatami konkursu zostali czytelnicy Biblioteki Publicznej w Jaksmanicach. Pod bacznym okiem nauczycielki plastyki Pani Małgorzaty Stec, uczniowie namalowali ilustracje, które zostały nagrodzone.
Zwycięzcami zostały :

1. Julia Żurawska , kl II
2. Sylwia Halendy, kl IV
3. Julia Malicka, kl IV
4. Paulina Dziadek, kl V
5. Wioletta Chramiec, kl V

Uczestnicy konkursu odbyli warsztaty plastyczne prowadzone przez Pana Andrzeja Cieszyńskiego. Plastyk pokazał jak namalować obrazy przy użyciu różnych technik.
Po tak ciekawych prezentacjach dzieci przystąpiły do eksperymentowania z malowaniem na paletach.
Wszystkie prace naszych małych artystów zobaczyć można w galerii Przemyskiej Biblioteki Publicznej.

piątek, 5 grudnia 2014

Czy warto czytać ?

Tak brzmiało motto lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Bibliotece Publicznej w Jaksmanicach.
Dnia 5.12.2014 do biblioteki przyszli uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Panią Martą Mil,na lekcję poświęconą książce autora A.A Milne pt "Kubuś Puchatek".
Lekcja miała za zadanie przybliżyć dzieciom treść przerabianej aktualnie lektury.
Każdy uczeń po zapoznaniu się z treścią namalował swojego wymarzonego "Kubusia".
Ciasteczka jako kubusiowe "małe Conieco" zakończyły misiowe spotkanie.

czwartek, 4 grudnia 2014

Mikołaju nasz

Okres przedświąteczny to czas mikołajkowych spotkań dla najmłodszych i nie tylko. Dnia 4.12. 2014r. w Lesznie  mogliśmy gościć  między innymi dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- wychowawczego nr.2 w Przemyślu, dzieci z terenu działania LGR ' STARZAWA', najlepszych czytelników bibliotek Gminy Medyka oraz  dzieci z Leszna.
Bogaty program artystyczny, liczne zabawy, dobra organizacja i wesoła atmosfera spowodował , że wszyscy bawili się znakomicie. Najcenniejszą jednak lekcją wyniesioną z tego spotkania jest przekonanie, że obdarować drugiego człowieka możemy nie tylko materialnie, ale przede wszystkim miłym gestem, szczerym uśmiechem, dobrym słowem. Czas spotkania wypełniony był występami artystycznymi uczniów z Przemyśla, ze Szkoły Podstawowej w Lesznie, oraz teatru " BAZYL-ART". Najbardziej oczekiwanym momentem uroczystości okazało się jednak spotkanie ze Świętym Mikołajem i jego bajkową świtą.  Wspaniali goście z dalekich stron obdarowali wszystkich zebranych wspaniałymi prezentami. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem.
Spotkanie to, pozwoliło uczestnikom poczuć magię i radość z przebywania razem, było bezcenną lekcją tolerancji i integracji.

piątek, 28 listopada 2014

Słowa zapomniane siwizną przyprószone



Słowa starzeją się podobnie jak ludzie. Najpierw są trochę archaiczne, nabierają dostojeństwa, budzą szacunek, ale zaraz potem robią się nieprzydatne, często śmieszne, stają się cieniami siebie sprzed lat. Mało kto o nich pamięta  a jeszcze rzadziej używa bo ich znaczenie i przydatność w życiu codziennym jest wypierana przez nowe rodzące się słowa . Aby przedłużyć życie niektórym słowom używanym niegdyś w naszych miejscowościach w Bibliotece w Lesznie zostały zorganizowane potyczki z takimi wyrazami ."  Zapopręcić",  " Gara", " Homonta" , " Poszorki" ' Kantar" itp. To tylko niektóre  wyrazy, których znaczenie  trzeba było wyjaśnić. Pomocą młodzieży służyli Pan Sekretarz Gminy Ryszard Adamski oraz Elżbieta Sokołanko, Janina Rabiej, Maria Walciszewska i  Józef Hanasko.  Komisja w składzie : Pani Małgorzata Twardowska dyrektor SP w Lesznie, Pani Aneta Nowakowska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Medyce oraz Pan Szczepan Pietruszczak  Sołtys Leszna mieli nie lada problem. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie w potyczkach wyrazowych. Dziękujemy Pani Monice Małek za przygotowanie uczniów do tego konkursu.



czwartek, 27 listopada 2014

Intryga małżeńska

W dniu 27.11.2014r. obyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Głównym tematem dyskusji była książka Jeffrey Eugenides "Intryga małżeńska".

Jak daleko się posuniesz, aby stworzyć siebie?
Uzależnić można się od wszystkiego.
Tych troje uzależniło się od siebie.

Amerykańska rewolucja seksualna właśnie dobiegła końca. Podobnie jak czas nauki w college’u dla Madeleine, Leonarda i Mitchella. Ona jest piękną buntowniczką, która odcina się od rodziny i poszukuje spełnienia w miłości. Oni pragną spełnić się dla Madeleine. Leonard to uosobienie szaleństwa, niepokorny geniusz. Mitchella pociągają religie Indii i kultura Europy – wyjeżdża tam w poszukiwaniu sensu istnienia. Zaplątani w sieć wzajemnych relacji, w długich rozmowach i pasjonujących lekturach, między jedną a drugą imprezą próbują tworzyć siebie i określać swoje miejsce w życiu. Nie znają swoich motywacji i nie wiedzą, dokąd dotrą, ale podejmują decyzje, które zaważą na całej ich przyszłości.

wtorek, 25 listopada 2014

Z miodkiem

W dniu 25 listopada 2014 roku przypada dzień Pluszowego Misia. W Bibliotece w Torkach gościł Kubuś Puchatek i jego przyjaciel Tygrysek. Najważniejsi uczestnicy  czyli dzieci na spotkanie przybyły wraz ze swoimi pluszowymi maskotkami. Czytane były wiersze o misiach, dzieci malowały kolorowanki a Puchatek częstował bułeczką z miodkiem.
Miś jest mały i puchaty,
Miś jest fajny i kudłaty,
Miś jest gruby jak ta kula,
Misia zawsze się przytula.
Lecz czasami też tak bywa,
że się o nim zapomina.
A więc wezmę Misia czule
i do siebie do przytulę.
Szepnę mu do ucha cicho,
co mi się w nocy śniło,
że bez niego smutne życie,
że go kocham bardzo skrycie.

Dzień Misia

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy zatem wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to ,,ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misiaczki towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. To nic, że ucho się naderwało, to nic, że kolor wypłowiał. Czym starszy miś, tym więcej tajemnic posiada i bliższy jest dziecięcemu sercu.

 Tego dnia  przedszkolaki gościły w Bibliotece w Jaksmanicach swoje ulubione pluszowe misie. Dzieci wysłuchały krótkiej historii pluszowego misia, przedstawiały swoich ulubieńców kolegom i koleżankom. W grupach układały puzzle, układanki, a także kolorowały misie. Wszystkie były piękne i trafiły do naszej galerii misiów. Misie były bardzo grzeczne tego dnia. Przedszkolaki zjadły misiowe żelki i oglądały wybraną przez siebie bajkę – misiowankę.

poniedziałek, 17 listopada 2014

W co się bawić



„W co się bawiĆwg.W.Młynarskiego w wykonaniu Kabaretu „Młodzi duchem”z Jarosławia

„Spotkamy się na Champs-Élysées”w wyk. Zespołu Piosenki Estradowej  SWAY z Jarosławia. 
Kultura jest najistotniejszym sensem istnienia człowieka, ponieważ wypracowuje jego tożsamość. Często pojawia się przekonanie, że najpierw gospodarka, a później wszystko inne. Innymi słowy: najpierw się doróbmy, zaróbmy na chleb, a później uprawiajmy sztukę. Głoszenie prymatu gospodarki nad sztukę nie odnajduje uzasadnienia. 
17 listopada 2014r.na występy  " Sceny Amatora" wybraliśmy się jak zwykle wspólnie: czytelnicy naszych bibliotek, osoby działające w  stowarzyszeniach z Siedlisk, Jaksmanic, Torek, Leszna oraz Medyckie Koło Gospodyń.  Dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie naszym przedsięwzięciem. Pozdrawiamy.

sobota, 8 listopada 2014

To jest teatr

Zapraszamy dnia 17 listopada 2014r. (poniedziałek)
Wyjazd dla osób z:
Leszna godz. 16.00
Torek godz. 16.05
Medyki godz. 16.10
Jaksmanic i Siedlisk 16.15
Zapraszamy wszystkich chętnych. Prosimy o zapisy do dnia 12 listopada 2014r.w naszych bibliotekach oraz stowarzyszeniach.

środa, 5 listopada 2014

Motylki i Słoneczka w bibliotece

Dnia 5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto wszystkich bajkowych postaci to dobry czas aby przypomnieć sobie choć część z nich. Jedne znane i lubiane inne trochę zapomniane i odstawione w niepamięć. Bajkowe postacie towarzyszyły nam wszystkim rozweselając, pouczając i poprawiając humor oraz wyobraźnię. Z tej to właśnie okazji Bibliotekę w Medyce odwiedziły dwie grupy przedszkolne: Słoneczka i Motylki z Przedszkola w Medyce wraz z Panią Ewą Gardy - dyrektor oraz wychowawczyniami Panią Krystyną Matejko, Jadwigą Pawłucką, Kamilą Olbrycht
Dzieci z ochotą uczestniczyły w pogadance na temat swoich ulubionych bajek. Z łatwością rozwiązywały zagadki, gdyż doskonale były zorientowane w świecie bajek i baśni. Bardzo chętnie i z zainteresowaniem  słuchały wierszy i fragmentu książki " Pipi Pończoszanka", która będzie kontynuowana już w przedszkolu i przez różnych ciekawych zaproszonych gości. Na pamiątkę wizyty w bibliotece każdy przedszkolak dostał bajeczkę do poczytania i pooglądania w domu.

poniedziałek, 27 października 2014

Requiem dla gospodyni

Dnia 28 października 2014r.  o godz. 19.00, na scenie Centrum Kulturalnego,  Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy ze Stalowej Woli, który w ramach projektu SCENA AMATORA, wystawił spektakl "Requiem dla gospodyni", wg dramatu Wiesława Myśliwskiego.

czwartek, 23 października 2014

Co tam u Ciumków


Gminna Biblioteka Publiczna w Medyce - filia biblioteczna w Torkach zorganizowała w dniu 23 października 2014 roku spotkanie autorskie, na  które zaprosiła autora licznych opowiadań, powieści, wierszy dla dzieci,  jak również laureata wielu nagród literackich. Gościem naszym  był  Paweł Beręsewicz. Spotkanie odbyło się w Filii Bibliotecznej w Torkach, na które zostali zaproszeni uczniowie  Szkoły Podstawowej w Torkach, Lesznie i Medyce. Autor zanim zaczął pisać książki był najniebezpieczniejszym, najstraszniejszym i najbardziej wymagającym nauczycielem języka angielskiego w warszawskim liceum. W związku z tym spotkanie rozpoczęło się w języku angielskim. Dzieci bardzo chętnie prowadziły w tym języku konwersację z pisarzem. Ochotnikom autor zaproponował herbatę albo kawę podaną w najprawdziwszej chińskiej miniaturowej porcelanie. Podczas spotkania autor zaprezentował swoje książki oraz bohaterów nie zdradzając zakończenia opowiadanych przygód. Z przyjemnością odpowiadał na liczne pytania uczestników. Pisarz rozdał wiele autografów i dedykacji do swoich książek.  Było to spotkanie pełne humoru, wrażeń, śmiechu, które wprawiło nas na długo w dobre samopoczucie.  Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami najmłodszych uczestników z autorem oraz Dyskusyjnego Klubu Książki.

niedziela, 12 października 2014

Jan Paweł II - Świętymi bądźcie

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski 12 października obchodzimy Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. Temat świętości jest fundamentalny w nauczaniu Kościoła, a przesłanie z niego płynące często było akcentowane w wystąpieniach i pismach świętego Jana Pawła II.
Niewątpliwie świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie interesować świętością w ogóle, czasem odrzucają ją jako niemożliwą do osiągnięcia lub nawet nikomu niepotrzebną. Tolerują świętość o tyle, o ile dotyczy ona pragnień innych. Jednak wcale niemała rzesza ludzi poszukuje świętości, łaknie jej i za nią tęskni. Warto podczas XIV Dnia Papieskiego zobaczyć ten problem w świetle nauczania św. Jana Pawła II, zwłaszcza w roku jego kanonizacji. Wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II jest znakomitym motywem do ponownego postawienia pytania o świętość, zarówno w życiu jednostek, jak i całych społeczności, aż po wielką rodzinę ludzką – podkreślono w interpretacji hasła tegorocznego  Dnia Papieskiego.

czwartek, 9 października 2014

Każdy ma jakiegoś bzika ...



Jak myślicie? Czy zajęcia dodatkowe odgrywają istotną rolę w naszym życiu? Czy potrafimy żyć bez hobby?
Odpowiedz nasuwa się sama, bo przecież potrzeba samorealizacji znajduje się na samym szczycie piramidy potrzeb.
O swoim hobby opowiadała Pani Maria Zych z Medyki na  spotkaniu, które odbyło się dnia.9.10. 2014r. w bibliotece w Lesznie.
Panie, choć zajęte sprawami dnia codziennego stwierdziły, że aby nie dać się zwariować trzeba znaleźć w  naszym  życiu  również czas na drobne przyjemności, na chwile które odkrywają nasze wnętrze .... nasze dusze.
Przy szydełku, drutach, igle, dłucie  itp. zaspokajamy nasze potrzeby a przy tym tworzymy coś pięknego,  niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju.
Jak stwierdziły panie ten " bzik" to dążenie do tego, by stać się tym kim chce się być... jest to dążenie do spełnienia samego siebie, nadaje sens życiu i poprawia samopoczucie na długi czas.


środa, 8 października 2014

Poniedziałki z teatrem

Biblioteki zapraszają na cykl spotkań z ciekawymi ludźmi 
To już drugie nasze spotkanie z artystami amatorami.

ZAPRASZAMY
27 października, godz. 17:30 - sala

czwartek, 25 września 2014

Niewinna zdrajczyni

W dniu 25 września 2014r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Torkach.
Tym razem głównym tematem rozmów uczestniczek była książka Alison Weir pod tytułem "Lady Jane. Niewinna zdrajczyni".

poniedziałek, 8 września 2014

Pierwsza lepsza

Amatorski Teatr Baccalareus dnia 8 września 2014 r. ( poniedziałek) wystawił Aleksandra Fredry "Pierwsza lepsza" oraz Jeremiego Przybory "Balladyna"
My tam byliśmy, zobaczyliśmy a pożegnanie artystów odbyło się brawami na stojąco.



czwartek, 28 sierpnia 2014

Światła września

W dniu 28 sierpnia 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Torkach.
Tym razem uczestnicy dyskutowali na temat książki Carlosa Ruiza Zafona pt. ,,Światła września''

Jest rok 1936, Simone Sauvelle po śmierci męża zostaje praktycznie bez środków do życia. Dzięki pomocy sąsiada udaje jej się dostać pracę jako ochmistrzyni normandzkiej rezydencji Lazarusa Janna, wynalazcy i właściciela fabryki zabawek. Pani Sauvelle wraz z dziećmi: 14-letnią Irene i młodszym Dorianem wyjeżdża do Normandii. Podczas pierwszej wizyty u gospodarza rodzina Sauvelle zostaje oprowadzone po części domu pełnego przedziwnych mechanicznych zabawek. Dowiaduje się również o dziwnej chorobie żony Lazarusa. Po pewnym czasie Irene zaprzyjaźnia się z Hannah, kucharką wynalazcy, dzięki której poznaje Ismaela. Kiedy Hannah zostaje odnaleziona martwa, Irene i Ismael postanawiają zgłębić tajemnicę jej śmierci. Aby tego dokonać, będą musieli rozwiązać szereg zagadek związanych z Lazarusem i jego żoną.

sobota, 23 sierpnia 2014

Rajd rowerowy

W sobotę 23 sierpnia 2014r. odbył się rajd rowerowy.
Trasę rajdu stanowiła pętla: Torki- Leszno- Stubno – Starzawa. W rajdzie wzięło udział ok. 60 osób: dzieci, młodzież, dorośli.
Pierwszy postój odbył się w Stubnie gdzie znajduje się zespół dworski z końca XIX wieku , niegdyś własność rodziny Myszkowskich. Murowany dwór wkomponowany jest w okalający go park, w którym rosną m.in. magnolie, orzechy czarne, kasztanowce czerwone, świerki i Purpurowe buki.
Drugim odpoczynkiem był jaz na rzece Wisznia, zaś trzecim  był wspólny grill w Starzawie.
Pogoda jak zwykle nas nie zawiodła a humory dopisywały wszystkim uczestnikom.

czwartek, 21 sierpnia 2014

Jedzie pociąg z daleka ....

W niezwykłą podróż pociągiem udaliśmy się 21.08 br. do stolicy naszego województwa. Na dworcu kolejowym w Przemyślu uczestnicy wycieczki zwiedzili i poznali historię tego pięknego budynku a następnie nowoczesnym składem wyruszyliśmy w kierunku Rzeszowa
To wielkie miasto powitało nas deszczem , jednak to nie ostudziło naszej turystycznej pasji. W Muzeum Techniki i Militariów obejrzeliśmy znaczną kolekcję odrestaurowanych zabytkowych samochodów z lat 50-tych m.in. „ warszawa” „Syrena” „ Citroen”: oraz zabytkowe motocykle tj. Sokół, Junak, Jawa. Ponadto muzeum posiada zbiory sprzętu gospodarstwa domowego i RTV z połowy XX wieku: Radioodbiorniki, gramofony, telewizory, żelazka, pralki itp. Znaczną część zbiorów stanowią militaria w tym pokaźne kolekcje sprzętu i wyposażenia wojskowego.
Po takiej lekcji  wcale nie tak odległej historii udaliśmy się do MacDonalda a następnie zwiedziliśmy rzeszowski rynek oraz ogrody bernardyńskie. „ Wakacje Mikołajka” i „ wojownicze żółwie ninja” obejrzeliśmy w kinie Helios.
Po tak wyczerpującym dniu trzeba było wracać do domu- oczywiście pociągiem. Dla większości dzieci była to pierwsza jazda takim środkiem transportu. Wyjazd pociągiem stał się okazją do nauki poprzez zdobywanie nowych doświadczeń i stworzył możliwość wzajemnej integracji.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Muzyczna wycieczka do Leżajska

18.sierpnia br. w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Ojców Bernardynów miał miejsce niezwykły koncert muzyki organowej i kameralnej.
Uczestnicy wyjazdu mogli usłyszeć recital Romana Peruckiego (ur. 10 marca1961 w Gdańsku) – polski organista, pedagog, profesor, działacz kultury). oraz w części kameralnej Magdalenę Witczak(  śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy. Wykonuje muzykę operową, oratoryjną oraz pieśni).- sopran oraz Marię Perucką ( Absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec , brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich) – skrzypce
Muzyka organowa i kameralna to główna choć nie jedyna atrakcja naszego wyjazdu, dzięki uprzejmości księdza- przewodnika mogliśmy zwiedzić bazylikę i poznać jej historię.

czwartek, 31 lipca 2014

,,Ciemno, prawie noc"

W czwartek 31 lipca 2014 odbyło się wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Torkach. Przy drobnym poczęstunku uczestnicy dyskutowali na temat książki autorki Joanny Bator pt. ,,Ciemno, prawie noc".
Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna.

czwartek, 24 lipca 2014

Roztocze

Tradycją w Lesznie są już wycieczki organizowane przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU LESZNA. Tym razem również przy współpracy biblioteki 24 lipca br. został zorganizowany wyjazd do Wodnego Świata w Horyńcu. Wyprawa na basen była  świetną zabawą i integracją. Uczestnicy pod czujnym okiem ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystania ze wszystkich atrakcji. Po basenie wycieczka udała się do Nowin Horynieckich gdzie można było podziwiać kapliczkę zbudowaną w uroczej dolinie, pośród roztoczańskich wzgórz. Tutaj według podań objawiła się Matka Boża trojgu małym dzieciom. Wewnątrz kapliczki znajduje się drewniana figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z XVIII wieku i jedno ze źródełek. Miłe wspomnienia wiążą się także z pobytem w Radrużu gdzie znajduje się przepiękna cerkiew Św. Paraskiewii  z końca XVI wieku, wpisaną na światową listę UNESCO. Dziękujemy pani Janinie (przewodnik  muzeum w Lubaczowie) za wspaniałą lekcję historii. Po tak aktywnej pierwszej części wycieczki spacer po horynieckim ryneczku oraz  lody były miłym  przerywnikiem wyjazdu.  W powrotnej drodze mieliśmy okazję wstąpić do Łukawca gdzie znajduje się cudowny  obraz Matki Bożej Tartakowskiej oraz muzeum Jana Pawła II. Mile też wspominamy lekcję biblioteczną  w budynku synagogi w Wielkich oczach ( obecnie znajduje się tam Gminna Biblioteka Publiczna). Już bardzo zmęczeni i głodni udaliśmy się na obiekt należący do LKS-u w Wielkich Oczach gdzie już czekały na nas przepyszne kiełbaski przygotowane przez pana Kazika – dziękujemy!                     Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domów z przekonaniem o tym że warto aktywnie spędzać wolny czas a przy okazji poznać ciekawe miejsca niedaleko  nas.

wtorek, 1 lipca 2014

„Jak wytresować smoka ”

Według doniesień najnowszych badań sporządzonych wśród młodzieży szkolnej, wakacje to jeden z najważniejszych etapów w ich edukacji.  Dają bowiem możliwość odkrywania nowych zakątków wielkiego świata, co stanowi bazę dla przyswojonej w ciągu roku teoretycznej wiedzy. Młodzież z Leszna swą wakacyjną przygodę postanowiła rozpocząć w stolicy Podkarpacia w Rzeszowie.

sobota, 28 czerwca 2014

Ratowniczka czyta dzieciom

28 czerwca 2014r.  tak rozpoczęły się wakacje. Przez pana Janusza i jego gimbus nasi czytelnicy zostali porwani na wodne szaleństwa do Jarosławia. Po drodze odwiedziliśmy ogromne dinozaury i skorzystaliśmy z placu zabaw. Na basenie jak zwykle w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, niezwykle miła ratowniczka przeczytała wiersz oczywiście związany z wodą. Dziękujemy i pozdrawiamy. Ognisko tradycyjnie w ramach współpracy przygotował dla nas pan Adam ze Świetlicy w Jaksmanicach. Bardzo, bardzo mocno dziękujemy.

piątek, 27 czerwca 2014

Wiele demonów

W dniu 27 czerwca 2014r. w bibliotece w Torkach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem głównym tematem spotkania była książka Jerzego Pilcha "Wiele demonów".

Recenzja:
Najnowsza powieść Jerzego Pilicha przenosi nas w postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej w Śląsku Cieszyńskim. Mieszkańcy Sigły żyją sobie swoim spokojnym, niekiedy nawet nudnym życiem gospodarnych luteran, dopóki zbuntowane córki pastora nie postanawiają, by każdego mieszkańca peszyć i wpędzać w kompleksy. Czy ich postępowanie wynika jednak ze złej woli i postawieniu się ojcu, czy jest przejawem buntu nastolatek?
”Wiele demonów” Jerzego Pilcha to książka pełna zaskakujących zdarzeń i zwrotów akcji, wszystkiego zaś dopełnia charakterystyczny „pilchowy” humor.

niedziela, 22 czerwca 2014

Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody



Puszczanie wianków jest tradycją związaną z obchodami sobótkowymi i nocą świętojańską. W zabawie tej biorą udział panny oraz kawalerowie a dotyczy ona zamążpójścia i wyczekiwanej miłości. W dawnych czasach wianki robione były ze słomy i kwiatów polnych, które przed puszczeniem na wodę były podpalane. Później tradycja uległa zmianie ale trwa do dziś. Zrezygnowano ze słomy - wianki plecione są z ziół oraz z świeżych kwiatów, które w noc świętojańską nabierają magicznej mocy.
W Lesznie 21.06.2014r. w pierwszy dzień lata wróciliśmy do tej pięknej polskiej tradycji, nasze wianki pięknie prezentowały się na nowym stawie i mamy nadzieję, że za rok będzie ich więcej.

sobota, 21 czerwca 2014

Żeby szczęścia się nachapać, złotą rybkę trzeba złapać



Po raz kolejny nad stawami w Lesznie zostały zorganizowane zawody wędkarskie dla najmłodszych miłośników  tego sportu. Do rywalizacji stanęło blisko 90 zawodników. Taka ilość mile zaskoczyła organizatorów. Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno samych uczestników jak i ich rodziców i znajomych.
Na imprezę przybyli Wójt Gminy Marek Iwasieczko, Dyrektor SP Małgorzata Twardowska oraz przedstawiciele Zarządu LGR "STARZAWA".
Laureatami współzawodnictwa zostali:
I miejsce Jakub Madycki
II miejsce Michał Kozar
III miejsce Jakub i Damian Baran
IV miejsce Paweł Baran
V miejsce Sebastian Stachniak
Zwycięzcy zawodów otrzymali nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego  a pozostali uczestnicy  drobne wędkarskie upominki. Po zawodach wszyscy mogli posilić się kiełbaskami i pierogami.
Gratulujemy wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom. Oczywiście zapraszamy za rok- mamy nadzieje, że jeszcze w większym gronie.

Organizatorami zawodów byli:
Lokalna Grupa Rybacka "STARZAWA"
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leszna
Polski Związek Wędkarski koło w Stubnie
Sołtys I Rada Sołecka wsi Leszno
Gminna Biblioteka Publiczna w Medyce , Filia Leszno

wtorek, 17 czerwca 2014

Do Internetu jeden krok

W ramach ogólnopolskiego projektu POLSKA CYROWA RÓWNYCH SZANS w bibliotece w Lesznie odbyło się spotkanie z Latarnikiem Polski Cyfrowej Panią Agnieszką, która przekonywała, że internet i komputer jest pełen korzyści i atrakcji oraz,żze łatwo nauczyć się go obsługiwać będąc w wieku 50+

czwartek, 12 czerwca 2014

Spotkanie z baśniopisarzem


Ciekawe i nietypowe spotkanie z baśniopisarzem i jego warsztatem miało miejsce  dnia 12.06.2014r. Dzięki współpracy z LGR "STARZAWA" dzieci z gminy Medyka i Stubno mogły uczestniczyć w zajęciach pisania książki.
Pod czujnym okiem prowadzącego Pana Marcina Gołąbka powstawała nietypowa książka, której autorami słów i szaty graficznej będą uczestnicy warsztatów. W trakcie przerwy przyszli twórcy książek skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez Stowarzyszenie  Na Rzecz Rozwoju Leszna. Pisanie jest sztuką ale potrzebny jest również talent,  którego chyba nie brakuje naszym dzieciom i z niecierpliwością czekamy na wynik ich pracy czyli ich pierwszej książki.


wtorek, 3 czerwca 2014

Przeprowadzka przemyskiej biblioteki



"Po raz trzynasty Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom ogłosiła Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku trwa od 1 do 8 czerwca pod hasłem Czytanie – mądra rzecz!
    Przemyska Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła 3 czerwca 2014 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej pod patronatem i z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy.

    Bezpośrednio przed inauguracją odbyła się akcja Przeprowadź Bibliotekę, podczas której dzieci ze szkół i przedszkoli przeniosły symbolicznie książki do nowego gmachu biblioteki przy ul. Grodzkiej 8. W tę inicjatywę włączył się również Prezydent, który w otoczeniu bajkowych bohaterów przeniósł jeden egzemplarz książki do Wypożyczalni dla Dzieci.

niedziela, 1 czerwca 2014

czwartek, 29 maja 2014

Kochanie zabiłam nasze koty

Dorota Masłowska - "Kochanie zabiłam nasze koty"

"To najmocniejsza książka Doroty Masłowskiej. Frustracja, którą dało się wyczuć w jej debiutanckiej „Wojnie polsko-ruskiej”, osiąga tutaj apogeum.

Nie znajdziemy tu blokowisk. Nie poczujemy zapachu rozgotowanego, taniego jedzenia z „Między nami dobrze jest”. Nie spotkamy kogoś podobnego do Dżiny z „Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku”, kto ma na twarzy wypisane: patologiczna rodzina & wieczny debet na koncie.

sobota, 24 maja 2014

Majówka w arboretum

W sobotę 24.05 2014r. odbył się rajd rowerowy do Arboretum w Bolestraszycach. Organizatorem  wyjazdu były stowarzyszenia działające na terenie Gminy Medyka. Liczny i kolorowy peleton miłośników aktywnego wypoczynku wyruszył z Torek, Leszna, Medyki i Siedlisk. Promem w Wyszatycach przekroczyliśmy rzekę San a następnie dotarliśmy do Bolestraszyc. Na miejscu czekało na nas już ognisko, to miła chwila na wzmocnienie się przed spacerem po ogromnym ogrodzie.  Przewodnik oprowadził nas po dziełach natury i opowiedział o ciekawych gatunkach i historii ogrodu. Po spacerze udaliśmy się w drogę powrotną, każdy do swojej miejscowości. Droga powrotna ubiegła nam nieco jakby szybciej  i wszyscy czuliśmy niedosyt. Mamy nadzieję, że rowerami  wybierzemy się jeszcze na wspólną przejażdżkę, może w innym kierunku.

czwartek, 15 maja 2014

Rowerowa majówka

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wycieczce rowerowej do ogrodu botanicznego w Bolestraszycach  dnia 24.05.2014 r.

Plan wyjazdu:

Torki na placu świetlicy godz. 12.00
Leszno przy sklepie GS, godz. 11.45
Medyka przy stadionie godz. 11.45

W programie:
- spacer po ogrodzie z przewodnikiem
- ognisko
- herbata

środa, 14 maja 2014

Od kamienia do książek elektronicznych czyli krótka historia książki

Dnia 14 maja 2014r., podczas obchodzonego Tygodnia Bibliotek "Czytanie łączy pokolenia", dzieci z klas zerowych wraz z wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę w Medyce. Tematem lekcji bibliotecznej były dzieje książki. Dzieci zapoznały się z historią książki, od jej początków w postaci zwoju i tabliczki, aż po książkę elektroniczną.
W trakcie zajęć dzieci  poznały  pismo Braille'a – poprzez dotknięcie dziwnych dla nich znaków w bajce dla niewidomych. Nie obyło się również bez głośnego czytania. Dzieci przedstawiły wiersz "Rzepka" Juliana Tuwima. Na pamiątkę od biblioteki  uczniowie dostali Świerszczyk z zadaniem rozwiązania wszystkich krzyżówek, zagadek i rebusów tam się znajdujących.

piątek, 9 maja 2014

Czytanie łączy pokolenia i narody

Uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego "Czarodziejska kraina europejskich baśni" odbyło się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej 9 maja 2014r. Atrakcją imprezy było głośne czytanie przez pięknie ubranych bibliotekarzy "Kopciuszka" wg. Jana Brzechwy. Następnym punktem imprezy było zwiedzanie nowego budynku Przemyskiej  Biblioteki z przewodnikiem.
Dyplomy za udział w konkursie otrzymali:
TORKI
Marzena Balandyk
Eryka Wawro
Karolina Koptyńska
Kacper Koptyński
Maciej Dańko
LESZNO                                                        
Klaudia Klimkowska
Bartosz Madycki
Michał Czysnok
Jakub Czysnok
MEDYKA
Krzysztof Bober
Gabriela Bober

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

"Marzyłam o Afryce" - Kuki Gallmann

"We wzruszającej opowieści, którą tak żywo przypomina Karen Blixen, pani Gallmann doskonale uchwyciła urok Kenii, tworząc niemal porażający obraz piękna i dramatu, bólu i radości, śmierci i odrodzenia. Ta pierwsza książka utalentowanej autorki przepełniona jest uczuciem miłości do rodziny i Afryki. Mimo tragedii, jakie ją spotkały, Kuki Gallmann pokrzepia nas swoim życiowym optymizmem." 

piątek, 25 kwietnia 2014

Ciekawe spotkanie z młodymi

Kanonizacja Jana Pawła II     i Jana XXIII
Uroczystość religijna odbyła się 27 kwietnia 2014 w Watykanie, na Placu Świętego Piotra, podczas której dwaj błogosławieni papieże: Jan XXIII oraz Jan Paweł II, zostali ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego. Z tej okazji w Bibliotece w Torkach odbyło się spotkanie z dziećmi. Młodzi wysłuchali historii papieży oraz mogli pooglądać wystawkę prezentującą życie, działalność i twórczość naszego polskiego papieża.




czwartek, 27 marca 2014

Rubinowa broszka

Andrzej Skibniewski "Rubinowa broszka"
Lwowska historia w listach opisana.
…W broszce tej widzę świadectwo charakteru i duszy kresowej. Brak kamieni to dla mnie także symbol przemilczanych do dzisiaj spraw i doświadczeń bolesnych, planów i marzeń niespełnionych. To symbol pożegnań na zawsze, gwiazd oglądanych podczas mroźnych nocy w lasach Korczunka, Starobielska i Workuty, na pustyni w Egipcie i pod Monte Cassino. Jest w niej też pierwsza gwiazdka wyczekiwana przed wieczerzą wigilijną w opuszczonym naprędce przez Niemców domu w obcym Opolu. Są w niej przemilczane doświadczenia wielu tysięcy Kresowian, ludzi stamtąd, zza Buga. To symbol nadziei, że złe czasy przecież trwać wiecznie nie będą i że wszyscy powrócą kiedyś do swych domów. Że znowu będzie tak, jak miało być…

środa, 5 marca 2014

Pasowanie na czytelnika

Po raz kolejny Filia Biblioteczna w Torkach przyjęła do grona czytelników uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Torkach, którzy wraz ze swoją wychowawczynią panią Elżbietą Iwańską wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jak wypożyczać książki, jak się z nimi obchodzić, mądrze wykorzystywać wiedzę z nich zaczerpniętą i poważnie traktować obowiązki czytelnika. Dodatkową atrakcją dla dzieci była wizyta panów policjantów z komisariatu w Medyce, którzy czytali dzieciom wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. Zwieńczeniem naszego spotkania było pasowanie i wręczenie dyplomów z drobnym upominkiem w postaci "zaczarowanych" ołówków, zakładek do książki oraz zeszytu. Na koniec pani Katarzyna Szaruga-Krzywińska zrobiła nam wspólne zdjęcia do kroniki szkolnej i  bibliotecznej.

sobota, 1 marca 2014

Dzień Kobiet

Troszkę wcześniej bo   1 marca 2014r. kobiety z Leszna spotkały się w bibliotece z okazji swego święta. Przy kawie i słodkościach wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji ordynatora ginekologi, profesora U.Rz. dr n. med. Grzegorza Raby, w czasie spotkania mieliśmy tez możliwość zbadania poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia.W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Medyka Marek Iwasieczko, sekretarz Ryszard Adamski oraz sołtys Szczepan Piertuszczak.
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leczna zorganizowało także wystawę swoich prac.

czwartek, 27 lutego 2014

Głośno czytamy przy pączku

TŁUSTY CZWARTEK DLA NAJMŁODSZYCH W BIBLIOTECE W TORKACH.
Mali czytelnicy z rodzicami zostali zaproszeni  27 lutego 2014r. na pączki i faworki. Odbyło się głośne czytanie, rysowanie i wspólne zabawy.