poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Muzyczna wycieczka do Leżajska

18.sierpnia br. w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Ojców Bernardynów miał miejsce niezwykły koncert muzyki organowej i kameralnej.
Uczestnicy wyjazdu mogli usłyszeć recital Romana Peruckiego (ur. 10 marca1961 w Gdańsku) – polski organista, pedagog, profesor, działacz kultury). oraz w części kameralnej Magdalenę Witczak(  śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy. Wykonuje muzykę operową, oratoryjną oraz pieśni).- sopran oraz Marię Perucką ( Absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec , brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich) – skrzypce
Muzyka organowa i kameralna to główna choć nie jedyna atrakcja naszego wyjazdu, dzięki uprzejmości księdza- przewodnika mogliśmy zwiedzić bazylikę i poznać jej historię.
Piękny instrument
Leżajskie organy, w opinii wielu znawców, to najdoskonalszy tego typu instrument w Europie. Równie dobre są tylko organy kościelne z Oliwy  i Kamienia Pomorskiego. Jako jedyne w Polsce, i jedne z niewielu w świecie, są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Pochodzą z końca XVII wieku. Ich sponsorem była rodzina Potockich.  Na początku XX wieku zostały przebudowane. Składają się z ponad 5 tysięcy piszczałek!  Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, a najmniejsze - 5 cm. Grają na 75 głosów. Wyposażone są także w urządzenia dodatkowe - kukułkę, bęben (tympan), ptaszki i horribile. Dzięki nim organista może „urozmaicać” wykonywany utwór.
Na całość „kompleksu” organów w Leżajsku składa się główny, duży instrument w nawie głównej kościoła oraz dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru.  W związku z tym jednoczesne koncerty na instrumentach odbywają się bardzo rzadko.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz