niedziela, 22 grudnia 2013

Magia Świąt

Kiedy w Wieczór Wigilijny
Pierwsza gwiazda znów zabłyśnie,
Nastrój będzie tak rodzinny
W naszych sercach radość tryśnie
Weźmiesz w ręce symbol Boga
Pojednania i miłości
Choć nas dzieli długa droga
Pamięć zatrze odległości.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

wtorek, 17 grudnia 2013

Aspiracje kulinarne

Degustacja  promująca spożycie ryb słodkowodnych. odbyła się 10 grudnia 2013r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Potrawy w województwie prezentowały Gminna Placówka Kultury w Stubnie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leszna i Grupa wędkarska "Przynęta"  http://www.si.podkarpackie.pl/index.php/rolnictwo/2899-nasza-ryba-nie-tylko-od-swieta
17 grudnia zaś w budynku świetlicy w Stubnie potrawy zaprezentowały Stowarzyszenie z Torek, Leszna, Biblioteki Gminy Medyka oraz Państwo Elżbieta i Marek Wirkijowscy. Organizatorem była Lokalna Grupa Rybacka "STARZAWA" Oto niektóre przepisy:

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Stokrotki w śniegu

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się nieco wcześniej niż zwykle.                Dnia 16 grudnia 2013r. dyskusja upłynęła nam  między innymi na podsumowaniu dotychczasowych spotkań, które odbywały się każdego miesiąca. Dyskutowałyśmy również o ostatnio przeczytanej książce pt. "Stokrotki w śniegu" Evansa. Klubowiczki zauważyły podczas czytania podobieństwo do "Opowieści wigilijnej" Dickensa. Stokrotki w śniegu to piękna, wzruszająca opowieść o sile miłości i nadziei. O tym, że najważniejsza w życiu jest rodzina. Że tylko kochając i będąc kochanym, można odnaleźć własną drogę w życiu.

czwartek, 12 grudnia 2013

Czas radosnego oczekiwania

Trwa Adwent, okres duchowego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. W tym okresie coraz więcej naszych działań i myśli koncentruje się wokół zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.       Na ulicach miast i w naszych domach zaczynają pojawiać się świąteczne dekoracje. Z każdym upływającym dniem Adwentu będzie można odczuć, że święta Bożego Narodzenia są już
naprawdę blisko.

środa, 11 grudnia 2013

Czytam sobie



W środę dnia 11.12.2013  do Biblioteki w Jaksmanicach zawitała  II klasa z panią wychowawczynią Marią Romańczuk - Mazur ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z publiczną biblioteką oraz z zasadami korzystania. Lekcja biblioteczna była przeplatana zagadkami dotyczącymi baśni. Każda zagadka była ukryta wśród książek, a znaleźć mogły ją jedynie osoby, które uważnie słuchały bibliotekarza. Przyszli i obecni czytelnicy mogli się również wykazać wiedzą na temat szanowania książek, terminowym zwrotem, aby inny użytkownicy również mogli skorzystać z oferty biblioteki.. Ostatnim punktem lekcji było zapisanie nowych czytelników i wypożyczenie książek. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkę w formie zakładki oraz informatora z godzinami otwarcia.

piątek, 6 grudnia 2013

Święty Mikołaju przynieś mi coś z raju

Dzień 6 grudnia jest szczególnym dniem dla najmłodszych dzieci. Zgodnie z tradycją na zaproszenie biblioteki i świetlicy św. Mikołaj  zawitał do Torek.
Zaproszony gość wszystkim grzecznym dzieciom rozdawał prezenty, co sprawiło, że na twarzach dzieci natychmiast pojawił się promienny uśmiech. Obdarowani na zakończenie  pozowali do wspólnych  zdjęć. Wszyscy chcieli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tak hojnym przybyszem z dalekich stron. Pełni pozytywnych emocji i w doskonałych humorach rozeszli się do domów z nadzieją na ponowne spotkanie z Mikołajem za rok.
"W ciemną, mroczną noc grudniową, kiedy całe miasto śpi, schodzi z nieba nasz Mikołaj, a serduszko mocno drży.

 Przybądź święty Mikołaju, zejdź z wysokich do nas chmur,
wszystkie dzieci Cię czekają, przynieś podarunków wór.

 My będziemy bardzo grzeczni, przyrzekamy Tobie wraz.
Ty nam z nieba dopomagaj, Mikołaju dobry nasz". 

czwartek, 5 grudnia 2013

Cieszą się wszyscy, którzy dostają. A jeszcze bardziej Ci, którzy dają



Wesoły dziadek z wielkim brzuchem, czerwonym płaszczem i długą białą brodą . W zestawie obowiązkowo jeszcze wielki wór z prezentami. Święty Mikołaj, który w takiej postaci zjawił się 5 grudnia 2013r. w Lesznie bardzo się zdziwił , bo tym razem to on i wszyscy którzy przyszli na spotkanie zostali obdarowani przez dzieci. Pierwszym prezentem był występ dzieci Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr. 2 w Przemysłu. Mali  aktorzy ze szkoły dla niesłyszących wspaniale zagrali ” Przygotowania Św. Mikołaja” oraz zaprezentowali się w tańcu. Szkoła Podstawowa w Lesznie również przygotowała się do wizyty Św. Mikołaja. W pięknych strojach zatańczyły polski taniec narodowy  „Polonez”.  Również zespół „Promyk" pięknie zaśpiewał dla wszystkich przybyłych oraz dla gościa. Ponadto każde dziecko miało dla Mikołaja prezenty w postaci wierszyków, piosenek i wyuczonych paciorków. Święty Mikołaj był bardzo zadowolony z tych prezentów i dlatego odwdzięczył się tym samym, ponadto postanowił, że cały 2014r.  zamieszka w serduszkach wszystkich grzecznych dzieci.

sobota, 30 listopada 2013

Konkurs plastyczny

30.11.2013r w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. Ignacego Krasickiego odbyło się uroczyste podsumowanie XII Powiatowego Konkursu Plastycznego na Ilustracje do Utworów Czesława Janczarskiego, w którym brały udział nasze biblioteki.. Laureatem nagrody została NATALIA KWOLIK z Filii Bibliotecznej w Jaksmanicach, a wyróżnienie zdobył  MICHAŁ KOZAR z Filii Bibliotecznej w Lesznie.
Gratulujemy.

poniedziałek, 25 listopada 2013

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W Bibliotece w Jaksmanicach  po raz kolejny, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. W czytelni przygotowano wystawę książek „Misiowa biblioteczka”, o misiach pluszowych i prawdziwych niedźwiadkach. Najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach  przynieśli do biblioteki swoje pluszowe przytulanki, które były miłymi gośćmi, stwarzały sympatyczny nastrój i bardzo przyjazną atmosferę. Można było również przytulić się do nich. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do czytelni, razem ze swoimi misiami, na spotkanie zatytułowane „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. Zapoznali się z historią pluszowego misia. Później była parada misiów, wybór największego misia i najmniejszego, najbardziej puszystego i najbardziej wytartego oraz najbardziej kolorowego. Właściciele zwycięskich misiów otrzymali "słodkie nagrody"  recytowali również wiersze o misiach, śpiewali piosenki. O wspaniałej zabawie świadczą pamiątkowe fotografie.

Czy to jutro, czy to dziś, Wszystkim jest potrzebny miś!

"Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska. Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej pluszowe.

Dzień Pluszowego Misia odbył się 25.11.2013r. (poniedziałek) w bibliotece w Torkach. 

środa, 20 listopada 2013

Spotkanie autorskie w Przemyślu

  W przemyskim  Stowarzyszeniu  Katolickim "Civitas Christiana"  odbyło się  autorskie spotkanie Pana Władysława Zycha z Medyki. Czytelniczki dnia 20 listopada 2013r. bardzo chętnie wybrały się na spotkanie, w którym również uczestniczyli  przemyscy artyści. Biblioteki otrzymały na pamiątkę tomik poezji "Moje Miasto" z pięknymi wierszami o Przemyślu. Wszyscy słuchacze byli pod wrażeniem twórczości naszego medyckiego artysty nie tylko kunsztu pisarskiego ale również wzruszyła ich rzeźba Jezusa Ukrzyżowanego  oraz obrazy i płaskorzeźby. Rzeźba ta  znajduje się w przedsionku nowego kościoła parafialnego  św. Piotra i Pawła w Medyce.
Za rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego pod postaciami Syna Bożego i Ducha Świętego otrzymał wyróżnienie na Biennale Rzeźby Plastyka Nieprofesjonalnego im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie w 2008r. Rzeźba ta znajduje się w prywatnym mieszkaniu artysty.

wtorek, 19 listopada 2013

Moja ojczyzna

Chcąc uczcić święto odzyskania niepodległości przez Polskę, biblioteki zorganizowały jesienny międzygminny konkurs recytatorski "Moja ojczyzna".         Do Biblioteki w Lesznie przybyli czytelnicy z Biblioteki w Medyce, Jaksmanicach i Torkach oraz nasze zaprzyjaźnione biblioteki z  Gminy Stubno aby zaprezentować recytację poezji o tematyce patriotycznej.

piątek, 15 listopada 2013

Legendy polskie

Kto to był Wars i Sawa? Kim Byli wędrowcy: Lech, Czech i Rus? Dlaczego myszy zjadły króla Popiela? Dlaczego medyckie słowiki śpiewają najpiękniej?
Na te i inne pytania mogli uzyskać odpowiedz uczniowie kl. II wraz z wychowawcą Janiną Nowińską uczestnicząc w lekcji bibliotecznej dnia 15 listopada 2013r. w Bibliotece w Lesznie. Pod koniec spotkania uczniowie, którzy jeszcze nie byli czytelnikami zapisali się do biblioteki i wypożyczyli ciekawe książki.

niedziela, 10 listopada 2013

Nie bójmy się jesieni



10 listopada 2013r. biblioteka i świetlica oraz stowarzyszenie w Torkach gościły seniorów.

"Nie bójmy się jesieni - wszak ona złota jest.
Przed nami jeszcze życie, nie bójmy się więc jej.
Choć na niebie chmury i wicher goni je,
Nie bójmy się jesieni - może być urok w niej."

Niech nasze płonące serca najlepiej wyrażą co czujemy.            Kochani seniorzy za wszystko Wam dziękujemy!

sobota, 9 listopada 2013

Pamięć i historia



Wycieczki po cmentarzu są ciekawym sposobem poznawania historii. Dzięki uprzejmości PTTK – „Sobota z przewodnikiem”,  mogliśmy  wziąć udział w spacerze po przemyskich cmentarzach. Podziwiać dziesiątki zabytkowych nagrobków,  poznawać historię tu spoczywających ludzi, podziwiać figury dłuta m.in. lwowskich rzeźbiarzy.
Dziękujemy organizatorom i mamy nadzieję , że jeszcze skorzystamy z propozycji PTTK.

czwartek, 7 listopada 2013

Historia jednego grobu

W ostatnich dniach tłumnie odwiedzaliśmy cmentarze, kładąc kwiaty i zapalając znicze na grobach naszych bliskich. Listopad a tym samym cmentarze mają w Polsce tajemniczy klimat. Tysiące płonących zniczy, kolorowe wiązanki, klimat zadumy i refleksji. Nie wszystkie jednak groby na naszych cmentarzach są tak licznie odwiedzane przez swoich bliskich.                  Na cmentarzu w Lesznie jest grób młodego  lotnika Nikolaja Archimowicza Timonowa. Kim był? skąd się tu wziął?. W czasie spotkania w bibliotece dnia 15 listopada 2013r.  uczniowie kl. V i VI wraz z Panią Moniką Małek mieli okazje wysłuchać wspomnień Pani Haliny Madyckiej, która z opowieści swoich dziadków i rodziców przybliżyła nam postać tego młodego człowieka.

piątek, 1 listopada 2013

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

"Dzień jesienny tak cicho
Jak liść zżółkły opada;
Złoto ma z października
Smutek ma z listopada.
Płoną świeczek szeregi,
Płoną świeczek tysiące,
Powiewają płomyki
Zamyślone i drżące.
Więc płomykiem jak dłonią,
Dłonią ciepłą i jasną,

Módlmy się za wszystkich,
Których życie już zgasło".

środa, 30 października 2013

Ojczyzno moja (zakończony)

                UWAGA KONKURS !

Dnia 19 listopada 2013r. o godz. 17.00 w Bibliotece  w Lesznie odbędzie się konkurs recytatorski. Organizatorzy zapraszają  chętne osoby do wzięcia udziału i o wcześniejsze zgłoszenie się do swojej biblioteki.

piątek, 18 października 2013

Polska złota jesień

    Jesień jest jedną   z najpiękniejszych pór roku. Liście z drzew opadają wykonując swój ostatni taniec, opadają pięknie na ziemię tworząc barwny dywan.

Aby  zatrzymać na dłużej te niespotykane kolory jesieni, Biblioteka w Medyce zaprosiła dzieci ze Szkoły Podstawowej w Medyce wraz z opiekunem Panią Dorotką Świerk na zajęcia plastyczne. Uczniowie swoje prace wykonali przy pomocy różnych technik plastycznych. Przyklejali jesienne ozdoby z kolorowych zasuszonych liści, używali farb do pokolorowania jesiennych płaskorzeźb wykonanych ze specjalnie przygotowanego piasku.

poniedziałek, 14 października 2013

Quiz papieski


14 października 2013r.  Biblioteka w Torkach zorganizowała uroczyste rozstrzygnięcie  Konkursu papieskiego.            W konkursie udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Torkach oraz dorośli czytelnicy.  Wśród uczestników, którzy rozwiązali quiz papieski, znaleźli się uczniowie,  którzy uzyskali maksymalną ilość punktów. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w quizie za rok.

niedziela, 13 października 2013

Dzień papieski

13 października 2013r. o godzinie 16:00  w Torkach odbyły się obchody Dnia Papieskiego.
"Jan Paweł II - Papież Dialogu" - to tegoroczne hasło Dnia Papieskiego, które zmusza nas do głębokiej refleksji.
Całą uroczystość uświetnił śpiew scholi, której przewodził Pan Dariusz Dacyk oraz występ uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum a także młodzieży ponadgimnazjalnej, a wszystko to pod kierownictwem Pani Bogusławy Szarugi.
W ramach atrakcji tego szczególnego dnia przygotowano quiz o tematyce życia Jana Pawła II.
Ksiądz proboszcz Mieczysław Sobiło podsumował całe to wydarzenie krótką przemową.
W całej uroczystości nie mogło zabraknąć wspomnień z czasów maturalnych Karola Wojtyły, czyli wszystkim dobrze znanej kremówki papieskiej, która była jego ulubionym smakołykiem po ciężkim dniu spędzonym na uczelni.
Dekoracją i przygotowaniem sali zajęła się Pani Katarzyna Szaruga-Krzywińska,
pomocą służyły także Panie Elżbieta Dacyk i Agnieszka Chudzio za co im bardzo dziękujemy.

Bo rozmawiać trzeba z każdym - Bł. Jan Paweł II

autor tekstu: Wiktor Tarnawski

czwartek, 3 października 2013

Pasja według świętej Hanki



Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece w Torkach dnia 3 października 2013r. miał przyjemność gościć  panią Annę Janko poetkę, pisarkę, felietonistkę, krytyka literackiego  oraz finalistkę Nagrody Literackiej NIKE 2001. Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Bednarz – Soja z Przemyskiej Biblioteki Publicznej, która  przedstawiła  dorobek literacki gościa. Głównym tematem dyskusji była ostatnia powieść pisarki  „Pasja według świętej Hanki”.  Jest to kontynuacja losów bohaterki  poprzedniej powieści autorki – „Dziewczyny z zapałkami".  W książkach tych przedstawione są różne oblicza miłości, z perspektywy kobiet, mężczyzn, a nawet zwierząt.
Autorka szybko nawiązała kontakt z uczestnikami spotkania, opowiadała o sobie,  swojej pracy oraz pasjach. Rozdawała również autografy i pozowała do wspólnych zdjęć. Na pamiątkę  tak miłego spotkania pani  Anna otrzymała różę z bibuły zrobioną na warsztatach „Papierowy zawrót głowy”  zorganizowanych przez nasze Stowarzyszenia z Torek i Leszna. 

poniedziałek, 30 września 2013

Promyczek dobra

Głośne czytanie czasopisma dla dzieci "Promyczek Dobra" odbyło się w Bibliotece w Torkach dnia 30.09.2013r.          Celem takich spotkań jest chęć zwrócenia uwagi na konieczność czytania dzieciom oraz kontynuowania głośnego czytania dziecku  nawet wtedy kiedy robi już to samodzielnie.

sobota, 28 września 2013

Święto kawy we Lwowie

Wielu z nas nie ma ochoty cale życie siedzieć w jednym miejscu, chociażby dlatego, że warto zobaczyć coś nowego, ciekawego i nieznanego. Stowarzyszenie z Leszna i Torek już po raz drugi wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki wybrało się  na wspólną wycieczkę. Tym razem 28 września 2013r. obraliśmy kierunek  Lwów.
Lwów jest jednym z największych miast Ukrainy, położony na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Płetwią. Do 1939 miasto należało do Polski i było stolicą znajdującego się na obszarze naszego kraju województwa lwowskiego a w okresie rozbiorów był ośrodkiem kultury polskiej i stolicą Galicji.
We Lwowie znajduje się wiele obiektów, będących zabytkami architektury renesansowej, barokowej, gotyckiej czy klasycystycznej. Poza tym to miasto tętniące życiem, w którym czuć ducha polskiej i ukraińskiej kultury i sztuki..

czwartek, 26 września 2013

Jestem komunistyczną babą

26.09.2013 odbyło się kolejne wieczorne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
 
"Jestem komunistyczną babą!" to napisana w pierwszej osobie historia życia Emilii Apostoe. Dan Lungu znakomicie odmalowuje w swojej powieści społeczeństwo okresu przejściowego i swoistego rodzaju nostalgię za komunizmem. Była pracownica w fabryce wyrobu materiałów metalowych Emilia zostaje zmuszona do przeanalizowania swojego stosunku do przeszłości w momencie, gdy jej córka, Alice (o imieniu księżniczki), prosi ją o zdeklarowanie się po stronie którejś z opcji politycznych dla potrzeb sondażu opinii publicznej dotyczącego nadchodzących wyborów. Jestem komunistyczną babą!, wyznaje bohaterka i z roztkliwieniem stwierdza, że za komuny żyło się lepiej. Miałam pracę. Byłam młoda, a życie było jedną wielką zabawą w przechytrzanie władzy. Rozgadana narracja i przeplatające się opowieści ukazują zagubioną kobitę z syndromem postkomuny. Babę, co chciałaby jeszcze pożyć, ale niezbyt pasuje do nowego świata.
opis książki napisała: Sylwia Chutnik

środa, 25 września 2013

Pozyskiwanie środków na działalnośc organizacji - szkolenie

Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Przemyślu oferuje pomoc i wsparcie dla wszystkich, którzy chcą realizowac lub realizują projekt współfinansowany      z POKL.
Dnia 25 i 26 września 2013 roku w Bibliotece w Medyce odbyło się szkolenie na temat pozyskiwania środków na działalność organizacji. W szkoleniu  wzięły udział osoby ze stowarzyszeń z Medyki, Torek, Leszna, Siedlisk a także Medyckie Koło Gospodyń  i  przedstawiciel straży pożarnej z Leszna. Warsztaty poprowadziła pani Renata Koba, specjalista ds. informacji  i promocji.

wtorek, 24 września 2013

Każdy jakieś hobby ma ...

 "Każdy ma jakiegoś bzika
  Każdy jakieś hobby ma"
Tematem lekcji bibliotecznej, która odbyła się 24.09.2013r. w Bibliotece w Lesznie było rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Biblioteka najczęściej kojarzy sie uczniom    z lekturami czyli        z czymś co trzeba       i musi się przeczytać. W bibliotece jednak oprócz lektur jest wiele książek       o przeróżnej tematyce i czas spędzony właśnie z taką lekturą może nas wiele nauczyć i zaspokoić naszą ciekawość.
Dzieci na lekcji bibliotecznej najczęściej sięgały po książki o tematyce wędkarskiej, podróżniczej, malarskiej, wyrobów z bibuły i papieru.
Każdy człowiek ma jakiś dar - talent, coś co lubi robić i co daje mu satysfakcję i aby to rozwijać warto sięgnąć po ksiązki, które znajdują sie w naszych placówkach. ZAPRASZAMY:)

środa, 11 września 2013

Papierowy zawrót głowy


"...Bardzo proszę...mocium panie...
Mocium panie ...me wezwanie...

Mocium panie...wziąć w sposobie...
Mocium panie...wziąć w sposobie...
Jako ufność ku osobie...
Mocium panie...waszmość pana,
Która lubo mało znana..."


Uroczyste zakończenie warsztatów "Papierowy zawrót głowy" odbyło się 11 września 2013r. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy a powstałe papierowe dzieła można oglądac  w pomieszczeniu Stowarzyszenia w Lesznie. Organizatorami były Stowarzyszenia z Torek   i Leszna oraz LGD Ziemia Przemyska.

Zakończenie konkursu  było dobrą okazją do przyłączenia się Gminy Medyka do narodowego czytania dzieł Aleksandra Fredry. Najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat.
Akcję ogólnopolskiego czytania zainicjował w ubiegłym roku Prezydent Bronisław Komorowski. Jego podstawowym celem jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej. W Filii Bibliotecznej w Lesznie bibliotekarze odczytali fragment "Zemsty". Do czytania włączył się również Wójt Gminy  Marek Iwasieczko czytając "Śluby Panieńskie".
Wspólne czytanie integruje społeczność i wpływa na budowę tożsamości, pomaga ocalić od zapomienia największy dobytek z dziedziny literatury polskiej. 
  

poniedziałek, 9 września 2013

Dekoratornia

Możliwości papieru są ogromne. Możemy na nim nie tylko pisać, rysować, skręcać czy wycinać. Nadaje się  do robienia  przeróżnych zabawek, dekoracji kwiatowych. Tym razem dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Medyce wymarzyły sobie tekturowy domek dla kotów.     9 września w Bibliotece w Medyce zostały zebrane wszystkie potrzebne materiały i pudełka. Dom został "wybudowany" w szybkim tempie ale nad wyposażeniem musimy jeszcze popracować bo koty są dwa a łóżko tylko jedno ;)

poniedziałek, 2 września 2013

Zrób to sam

2 września 2013r. miało miejsce kolejne kreatywne i twórcze spotkanie. Jak zwykle dostarczyło ono mnóstwo satysfakcji zarówno z samego procesu tworzenia, odkrywania swoich talentów i zdolności,  jak i własnoręcznie wykonanego dzieła w postaci obrazu, bukietów kwiatowych, łabędzi, koszyczków z papierowej wikliny.

czwartek, 29 sierpnia 2013

Obiecaj mi

Książka Richarda Paula Evansa „Obiecaj mi” należy do tych, które czyta się jednym tchem. Niezwykle wzruszająca, romantyczna oraz magiczna fabuła… Główna bohaterka, która żyła w przekonaniu, iż posiada idealną rodzinę musi się zmierzyć z okrutną prawdą. Liczne zdrady męża oraz jego śmierć, a do tego poważna choroba córeczki sprawiają, że Beth traci nadzieje na lepsze jutro… Kiedy bohaterce wydaje się, że nie ma już szansy na szczęśliwe życie, nie mówiąc o miłości pojawia się bardzo tajemniczy Matthew.

środa, 28 sierpnia 2013

Śladami naszych przodków - rajd rowerowy

"Kraju mój, kraju barwny
pelargonii i malwy,
kraju węgla i stali,
i sosny, i konwalii,
grudka twej ziemi w ręku
świeci nawet po ciemku;
tyś mój w śniegu, w spiekocie,
tu dziad spoczął, tu ojciec;..."

Wierszem " Ojczyzna" K. I. Gałczyńskiego rozpoczęliśmy nasze spotkanie poświęcone historii rodów Pawlikowskich, Myszkowskich, Orzechowiczów i Rozwadowskich. Miłośnicy rowerów skorzystali z zapraszanie LGR " Starzawa' i wzięli udział w rajdzie rowerowym pod nazwą " Śladami naszych ojców". Po wysłuchaniu prelekcji  wyruszyliśmy w trasę, która minęła nam bardzo szybko i bezpiecznie bo pod opieką policji i służby  granicznej. Za co bardzo dziękujemy.
Miejscem docelowym była Starzawa. Tam spędziliśmy wesoło czas zajadając się kiełbaskami, pierogami, rybami i słodkościami. Uczestnicy mogli także wziąć udział w różnego rodzaju konkursach oraz Quizie wiedzy o przodkach. Dziękujemy wszystkim za udział w rajdzie. Zapraszamy do bibliotek gdzie można więcej dowiedzieć się o rodach, które niegdyś zamieszkiwały nasze tereny.

wtorek, 27 sierpnia 2013

Papierowa magia

   Cykl  "papierowych" spotkań powoli dobiega do mety.        Na warsztatach  prezentowane są różne techniki tworzenia z papieru. Uczestnicy zapoznają się z tajnikami origami, papierowej wikliny, papierowym światem bibuły i krepiny i wieloma innymi, być może mniej znanymi. Warsztaty nie tylko pomogają rozwinąć zdolności manualne ale również je odkryć w sobie.         Na następne spotkanie jesteśmy umówione w poniedziałek 2 września 2013r. godz. 18.00 w Torkach. Stowarzyszenie z Leszna, Torek oraz Biblioteki serdecznie zapraszają.

środa, 21 sierpnia 2013

Rajd rowerowy


   Lokalna Grupa Rybacka "STARZAWA" oraz Biblioteki zapraszają wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na rajd rowerowy "Śladami naszych ojców" w dniu 28 sierpnia 2013r.

wtorek, 20 sierpnia 2013

Cuda z papieru

Trwają warsztaty twórcze z papieru dla dorosłych zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leszna i Stowarzyszenie "Nie tylko dla siebie"         z Torek. Kolejne spotkanie odbędzie się w Torkach 27 sierpnia 2013r. o godz. 18.00. Zapraszamy.

piątek, 16 sierpnia 2013

Fabryka czekolady


Współpraca partnerska Bibliotek Gminy Medyka          i Stubno zatacza coraz szersze kręgi. Podczas jednego ze spotkań międzygminnych zrodził się pomysł wyjazdu do Lwowa. Wycieczka została zorganizowana 16 sierpnia 2013 roku. Uczestnicy jednak odczuwając niedosyt po fabryce czekolady zaproponowali powtórzenie takiego wyjazdu w niedalekim czasie.         Może tym razem wybierzemy się do opery ?

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Piękna tradycja

Plon niesiemy plon .....
Choć prace polowe jeszcze nie ustały, koniec żniw staje się świętem. Dożynki to największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Dzisiaj święto plonów w tradycyjnej formie powoli zanika, niewątpliwie jest to spowodowane ciągłą modernizacją wsi. Wicie wieńca to dobra okazja do spotkania się i kultywowania zanikającego już zwyczaju.

czwartek, 8 sierpnia 2013

Segregujesz Świat Ratujesz

I młody i starszy wie, że troska o naszą planetę jest rzeczą niezbędną dla zachowania czystego środowiska a to głównie zależy od nas samych. Niezależnie od pory roku powinniśmy pamiętać i o nie dbać, nie tylko w dniu 22 kwietnia, kiedy to obchodzimy „Światowy Dzień Ziemi”. Dzień ten ma na celu promowanie ekologii w społeczeństwie.
    W ostatnim czasie mówiło się dużo o segregacji, bo – „segregujesz, świat ratujesz”. Dlatego taki właśnie temat został przedstawiony na spotkaniu 8 sierpnia 2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Medyce dzieciom             i młodzieży. Głównym celem była – zabawa poprzez naukę. Uczestnicy mieli przygotowane kilka zadań, z którymi bardzo dobrze sobie poradzili. Jednym z nich było dopasowanie różnych „śmieci” do kontenera, z odpowiednimi kolorami. Ostatnim zadaniem było narysowanie „jak dbamy o środowisko”. Każdy z uczestników otrzymał dyplom „młodego ekologa”.             Z racji tego, że spotkanie odbyło się w Bibliotece nie obyło się bez głośnego czytania „Bajki o śmiecioludkach”, która wywołała uśmiech na wszystkich twarzach.
  Czasem warto spojrzeć w przyszłość i pamiętać, że warto segregować a tym samym dbać o środowisko.

sobota, 3 sierpnia 2013

"Od dziesięciu odjąć zero"

W sobotę 3 sierpnia 2013r. na terenie stawów w Lesznie odbyły się zawody wędkarskie zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leszna, Polski Związek Wędkarski koło w Stubnie oraz Bibliotekę. Jedynym warunkiem wzięcia udziału w zawodach było wcześniejsze potwierdzenie chęci uczestnictwa. Przed rozejściem się na połów uczestnicy wysłuchali wiersza Jana Brzechwy "Sum".  Aby dowiedzieć się ile to jest  "od dziesięciu odjąć zero"  udali się na swoje stanowiska aby wyłowić tę mądrą rybę. Podczas zawodów  była możliwość wypożyczenia ciekawych książek o tematyce przyrody, ekologii  i wędkarstwa. Ta forma promocji książki i czytelnictwa ma już swoją tradycję i bardzo podoba się uczestnikom.

niedziela, 28 lipca 2013

Święto Rybaka


  W dniu 28 lipca 2013 r. (niedziela) zorganizowana została impreza plenerowa „Święto Rybaka” w Starzawie. Organizatorami imprezy byli: Lokalna Grupa Rybacka „STARZAWA” oraz właściciele Gospodarstwa Rybackiego w Starzawie, państwo Ostafińscy. Przy tej okazji  na zaproszenie organizatorów Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leszna i Biblioteki zaprezentowały swoje wyroby rękodzielnicze: obrazy wyszywane koralikami, obrusy i serwety oraz kwiaty z bibuły. Impreza ta była doskonałą promocją  przepięknego obiektu rybackiego w Starzawie.

czwartek, 25 lipca 2013

Cichy wielbiciel

Tematem Dyskusyjnego Klubu była książka              Olgi Rudnickiej " Cichy wielbiciel".                25 lipca 2013r. na naszym spotkaniu zagościł już kolejny raz Pan Zygmunt Łach, radny i przewodniczący komisji kultury (może nie taki cichy ale również wielbiciel DKK).

środa, 24 lipca 2013

Urocze koraliki

Liczne grono czytelniczek przybyło do Biblioteki w Kalnikowie na warsztaty haftu koralikami.               24 lipca 2013r. miało miejsce spotkanie partnerskie bibliotek z Gminy Medyka i Stubno. Krok po kroku poznałyśmy techniki zdobienia i wyszywania koralikami. Troszeczkę cierpliwości i wprawy na pewno pomoże w uzyskaniu koralikowych efektów.

piątek, 19 lipca 2013

Dzień Czerwonego Kapturka

Witajcie, mówią na mnie Czerwony Kapturek.. Moja postać  wywodzi się z baśni ludowych, a opisana została po raz pierwszy przez Charlesa Perraulta w 1697 roku.

Snuj się, snuj, bajeczko!
A było tak: niedaleczko. Właśnie tutaj, nad rzeczką,
Mieszkała wdowa z córeczką.
Córeczka, chociaż mała, swej matce pomagała:
Zamiatała podłogę, pełła grządki ubogie,
Chrust zbierała też czasem, bo mieszkały pod lasem,
Niosła proso dla kurek... A zwała się, - Czerwony Kapturek.


Czy wiecie, że 19 lipca jest obchodzony mój dzień? Czyli dzień Czerwonego Kapturka. Dlatego odwiedziłam Bibliotekę w Torkach i spotkałam się z młodymi czytelnikami, którzy mnie bardzo lubią i często słuchają mojej historii.

czwartek, 18 lipca 2013

Szukamy złego wilka


„Ciemną nocką księżyc świeci,
Mamy wilkiem straszą dzieci,
Mamy proszą, ostrzegają,
Ale dzieci nie słuchają”.

      Już od pewnego czasu dochodzą do nas informacje, że w starzawskim lesie pojawił się zły wilk. Postanowiliśmy to sprawdzić wybierając się na wycieczkę rowerową 18.07.2013r.
Na wyprawę zostało zabranych wiele sprzętów, na wypadek deszczu czy szalonego upału. Najważniejszy był dla nas koszyk, do którego zamiast przysmaków została zabrana bajka, przedstawiająca losy   „Czerwonego Kapturka”.

poniedziałek, 15 lipca 2013

Lato z książką

W Bibliotece           w Torkach w dniach 15 i 16 lipca 2013r. najmłodsi czytelnicy spędzili miło wakacyjny czas. Podczas pikniku wysłuchali wierszy      i bajek z dawnych lat a swoich ulubionych bohaterów mogli namalować lub zrobić z papieru.

czwartek, 11 lipca 2013

Biżuteria z Birczy

Spotkanie w Bibliotece w Birczy w ramach Programu Rozwoju Bibliotek dnia 11 lipca 2013r. było bardzo wyczerpujące. Podsumowanie działań i wydarzeń bibliotek partnerskich tj. Biblioteki w Birczy, Medyce, Stubnie i Jaworniku Polskim pozwoliło nam na wymianę doświadczeń, usprawnienie naszych działań oraz skorzystanie z ciekawych pomysłów. Podczas spotkania odbyły się również zajęcia praktyczne, w których bardzo chętnie wzięłyśmy udział. Pomimo, że warsztaty wymagały dużo siły, wytrwałości i cierpliwości nikt się nie poddał i każda bibliotekarka wyszła z własnoręcznie wykonaną biżuterią. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające a nabyte umiejętności wykorzystamy w naszych bibliotekach. Dziękujemy i pozdrawiamy.