czwartek, 25 października 2018

Legion


25 października 2018 roku w BP w Torkach odbyło się kolejne spotkanie miłośników DKK, na którympanie z ogromnym zapałem przystąpiły do omawiana lektury Elżbiety Cherezińskiej zatytułowanej „Legion”.

czwartek, 26 lipca 2018

Pochłaniacz

W słoneczne popołudnie 26 lipca br w BP w Torkach odbyło się kolejne spotkanie miłośników dobrej kawy i książki. Tym razem nasze klubowiczki dyskutowały o książce Katarzyny Bondy zatytułowanej „ Pochłaniacz”.
„Pochłaniacz” jest pierwszą częścią kryminalnej teatrologii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Omawiany przez Panie tom I ma spiętrzoną intrygę, do której klucz tkwi w przeszłości , w nielegalnych i szemranych interesach, koligacjach rodzinnych i zemście. Akcja książki rozgrywa się zimą 1993 roku. W jednym z klubów muzycznych w Trójmieście, w niejasnych okolicznościach ginie nastoletnie rodzeństwo. Policja początkowo traktuję tę sprawę, jako dwa niezależne od siebie tragiczne wypadki. Sprawa z przed lat powraca w chwili, kiedy do znanej profilerki Saszy Załuskiej zgłasza się, prosząc o pomoc „Buli” Paweł Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Mężczyzna podejrzewa swojego wspólnika o próbę zabicia go, a znana profilerka ma dostarczyć na to dowody. Kobieta zgadza się na współpracę, a prowadzone przez nią śledztwo odkryje tragiczną historię z przed laty.
Reasumując podjętą dyskusję Panie doceniły autorkę za jej pracowitość, fachowy opis technik kryminalistycznych, ciekawy policyjny język. Niestety brak w książce nieoczekiwanych zwrotów akcji spowodował, iż pozycja stała się lekturą pozbawioną emocji, bez napięcia. Zdaniem naszych czytelniczek książka mało wciągająca jak na kryminał.

Monika Wańkowicz - Hanas

piątek, 23 marca 2018

Pasowanie na czytelnika



23 marca 2018r. uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej w Torkach zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki. Celem spotkania było zachęcenie  uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek, zapoznania się z regulaminem i sposobem wypożyczania.
Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników.
Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek i drobne upominki.

czwartek, 22 marca 2018

Córka piekarza



Na naszym ostatnim spotkaniu DKK, które miało miejsce 22 marca w Bibliotece
Na naszym ostatnim spotkaniu DKK, które miało miejsce 22 marca w Bibliotece Publicznej w Torkach, nasze klubowiczki z zachwytem dyskutowały o książce Sary Mc Coy zatytułowanej „Córka piekarza”.
Akcja powieści rozgrywa się w dwóch płaszczyznach. Z jednej strony mamy nazistowskie Niemcy u schyłku II wojny światowej, z drugiej zaś współczesne El Paso w stanie Teksas oraz problem nielegalnych imigrantów, napływających z Meksyku. Oba te światy łączy ze sobą Elsie Schmidt, tytułowa córka piekarza. W 1945 roku ma siedemnaście lat i musi podejmować radykalne decyzje, które mogą zdecydować nie tylko o jej życiu, ale także wielu innych osób. Kiedy poznajemy bohaterkę sześćdziesiąt lat później w Teksasie, staje się ona niezwykłą przewodniczką i przyjaciółką dla Reby Adams, zagubionej i pełnej osobistych problemów dziennikarki, która pewnego dnia odwiedza piekarnię „U Elsie”. Przypadkowa znajomość staje się początkiem długiej i owocnej przyjaźni obu kobiet. Starsza już Elsie mając za sobą bolesne przeżycia z okresu II wojny światowej, oraz trudne życiowe wybory, uświadamia Rebie, iż za kształt i jakość naszego życia jesteśmy odpowiedzialni my sami. Natomiast w życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy trzeba podjąć decyzję i dokonać wyboru. Czy będzie on dobry czy zły najczęściej pokazuje życie.

czwartek, 22 lutego 2018

Na górze cisza



22 lutego 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Torkach odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem zostało poświęcone holenderskiemu pisarzowi Gebrandowi Bakkerowi i jego wielokrotnie nagradzanej książce „Na górze cisza”- lirycznej opowieści o trudnych relacjach ojca z synem, samotności i późnym wyzwoleniu.
Bohater książki to Helmer van Wonderen, mężczyzna grubo po pięćdziesiątce, mieszkający w małej holenderskiej wsi wspólnie z umierającym ojcem. Relacje między mężczyznami nigdy nie wyglądały najlepiej. Ojciec Helmera to typ władczego tyrana, który zawsze wolał i bardziej kochał jego brata bliźniaka Henka. To Henk miał zostać wspólnie z ojcem na gospodarstwie, być jego wsparciem i pomocą. Życie jednak pokazało, jak bardzo jest przewrotne! W wieku kilkunastu lat Henk ginie w wypadku, zaś Helmer zostaje zmuszony zrezygnować ze studiów i zaopiekować się ojcem i gospodarstwem. Monotonię prostego życia hodowcy krów przerywa niespodziewane pojawienie Riety- byłej narzeczonej jej brata, która prosi Helmera o opiekę nad jej synem. Czy pomoże to Helmerowi odnaleźć się w swoim trudnym życiu, czy kontakt z imiennikiem swego brata pomoże mu uporać się z przeszłością i poczuć się wyzwolonym?

czwartek, 25 stycznia 2018

Stuhrmówka czyli gen wewnętrznej wolności



Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką
Nasz noworoczny cykl spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, rozpoczęliśmy 25 stycznia 2018 roku „Stuhrmówką…” czyli dyskusją na temat znanego aktora i kabareciarza Macieja Stuhra.
„Stuhrmówka czyli gen wewnętrznej wolności” to kolejny wywiad rzeka, który przybliża nam postać „młodego”, (choć już 40-letniego ) Stuhra. W rozmowie z Beatą Nowicką autor szczerze i z dystansem opowiada o swoich początkach kariery zawodowej oraz wpływie rodziny i środowiska na jej rozwój. Odkrywa przed czytelnikiem swoje przyjaźnie, pasje i życiowe doświadczenia, zdradza kulisy pracy na estradzie, w filmie i teatrze. W książce znajdziemy również wiele ciekawych opinii na temat samego autora, opowiedzianych przez jego przyjaciół, a zarazem wielkich postaci polskiego teatru i kina, jak choćby Gajos, Nowicki, czy Janda. Z tych opowieści wyłania się z jednej strony obraz Maćka jako normalnego, skromnego chłopaka, długo walczącego o wyjście z cienia sławnego ojca, z drugiej zaś strony człowieka twardo stąpającego po ziemi, któremu sukcesy i popularność nie przewróciły w głowie.