wtorek, 19 grudnia 2017

Jasełka integracyjne



Wielkie emocje towarzyszyły widzom, którzy mieli okazję obejrzeć Jasełka w wykonaniu uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr. 2 w Przemyślu. To bardzo oryginalne przedstawienie wprowadziło wszystkich zebranych w świąteczny czas. Zebrania publiczność ze wzruszeniem dziękowała uczniom i nauczycielom za tak pięknie przedstawienie

czwartek, 30 listopada 2017

Śmierć w Amazonii



30 listopada 2017 roku w Bibliotece Publicznej w Torkach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem członkinie oprócz wspólnego dyskutowania o lekturze z ogromną przyjemnością podsumowały 5 lat istnienia DKK w Torkach. Frekwencja była wzorowa! Przy kawie i słodkościach panie wspominały dotychczasową działalność klubu. Było wiele radości oraz dyskusji na temat najciekawszych i najbardziej wartościowych pozycji wydawniczych przeczytanych przez ten czas. Naszym paniom najbardziej utkwiły w pamięci wspólne spotkania z autorami zorganizowane w ramach DKK. Nasze czytelniczki zgodnie stwierdziły, iż czas spędzony we wspólnym gronie i wśród ciekawych lektur to czas niezapomniany oraz dla nich bardzo owocny.
Lekturą omawianą na naszym listopadowym spotkaniu była pozycja Artura Domosławskiego pt.„Śmierć w Amazonii”.Autor w swojej książce przenosi nas w egzotyczne obszary amazońskiej dżungli, w których prawo i bezprawie dumnie kroczą obok siebie.

czwartek, 26 października 2017

Kochając syna

W ostatni czwartek października w bibliotece w Torkach czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się jak zwykle, żeby podyskutować o książce pt. ,,Kochając syna" autorki Lisy Genovy.

Jak to jest kiedy synek nigdy nie patrzy Ci w oczy? Jeśli nie przytula się tak jak inne dzieci, i nieprzytomnie krzyczy, kiedy chcesz aby już wracał do domu i zszedł z huśtawki? Jak to jest kiedy tracisz dziecko? 
Jak to jest kiedy kochany mąż odchodzi do innej kobiety? Jak to jest, kiedy gubisz gdzieś po drodze, między śniadaniem a odbieraniem dzieci ze szkoły, swoje marzenia? Jak to się dzieje? Dlaczego? Po co?

Dwie kobiety, różne problemy, wielka samotność. Wyspa Nantucket smagana wiatrem, zapomniana. W tym surowym krajobrazie obie stawiają czoło swoim demonom. Los sprawia, że się spotkają, ich przyjaźń zdarza się jak bezcenny dar.
Dzięki sobie nawzajem, trochę przypadkiem, poznają odpowiedzi na stawiane nieprzerwanie pytania.
Niesamowita, wzruszająca i mądra powieść. O tym, czym jest autyzm, o samotności i odnajdywaniu sensu w życiu.
Na końcu świata, na skraju wytrzymałości, mimo wszystko.

Książka ta bardzo podobała się klubowiczkom i zachęciła je do przeczytania innych książek tej autorki. 

czwartek, 28 września 2017

Byłam służącą w arabskich pałacach

W ostatni wrześniowy czwartek w bibliotece w Torkach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki dyskutowały na temat książki Laili Shukri pt. "Byłam służącą w arabskich pałacach", która, jak jednogłośnie stwierdziły, bardzo wciąga i szybko się ją czyta - tak jak inne książki tej autorki.
Opowieść o Bibi Shaik, jednej z milionów służących w bogatych krajach Zatoki Perskiej, żyjącej w systemie współczesnego niewolnictwa. Laila Shukri wysłuchała jej historii, aby móc opowiedzieć ją światu.

Dziesięcioletnia Bibi zostaje wysłana przez swoją matkę do pracy do Kuwejtu. Musi nauczyć się służyć tak, żeby pracodawcy byli z niej zadowoleni. Z czasem odkrywa, że jest od nich całkowicie zależna. Oni decydują o jej prawie do wolności, prawie do jedzenia, prawie do życia.
Jak wygląda życie służących w arabskich domach i pałacach? Jaka jest cena, którą można płacić za namiastkę normalnego życia? Odległy świat, odrębna mentalność i obyczaje. To wszystko szokuje Europejczyków.

czwartek, 31 sierpnia 2017

Kwitnący krzew tamaryszku

Na zakończenie tegorocznych wakacji 31 sierpnia w bibliotece w Torkach odbyło się spotkanie klubowiczek DKK. Tym razem tematem pogawędek była książka Wandy Majer-Pietraszek pt. "Kwitnący krzew tamaryszku", która przypadła czytelniczkom do gustu.


Tytuł tej książki wziął się z ogrodu, w którym przed laty wyrósł krzew tamaryszku. Wyrósł piękny, o mocnych czterech gałęziach. Teraz, jesienią i zimą krzew dzielnie przyjmuje na siebie lodowate zawieruchy i ciężkie śniegi, lekko uginając gałęzie i wspierając jedne o drugie. Ale wiosną i latem, znów smukły i zielony, zakwita fioletowo, koronką drobnych kwiatów. Przyciąga motyle, mruczące trzmiele, osy, a mieszkające obok w budce sikorki składają mu przelotne wizyty.
Bohaterkami tej powieści są cztery przyjaciółki – takie od zawsze, od szkoły po ukończone różne studia. Dojrzałe, odważne, bliskie sobie i piękne. Podnoszą się wzajemnie, gdy życie da im popalić, lub gdy potykają się na nierównych ścieżkach losu, zawsze lojalne i niezawodne, zakwitają radością, spotykając szczęście lub dostrzegając je u innych. Są różne, jak różne jest ich miejsce w życiu i jak różne są ich zawody, ale zawsze wspierają się jak gałęzie krzewu tamaryszku i zawsze mogą wzajemnie na siebie liczyć...

czwartek, 27 lipca 2017

Najpiękniejsza na niebie

27 lipca 2017 roku w Bibliotece w Torkach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmów naszych czytelniczek była książka pod tytułem "Najpiękniejsza na niebie". Książka Małgorzaty Warda bardzo przypadła im do gustu i długo dyskutowały nad tym co potrafi przynieść życie. Można śmiało powiedzieć, że życie to bajka najpiękniejsza ale zarazem najtrudniejsza.
 Wzruszająca opowieść, która uświadamia nam, że nie da się zagłuszyć bólu odrzucenia przez najbliższą na świecie osobę - matkę. Tęsknota za jej miłością nigdy się nie kończy. Poszukiwanie trwa aż do śmierci. Piętno "niechcianego dziecka" wisi nad człowiekiem przez całe jego życie i czyni go bardzo samotnym i niezrozumiałym przez otoczenie. ~ Ewa Wencel

czwartek, 29 czerwca 2017

Rodzinne wędkowanie

Zaczęły się wakacje , a tym samym sporo wolnego czasu , który warto przyjemnie spędzić najlepiej z rodziną. Rodzinne wędkowanie to jeden ze sposobów spędzenia miło czasu. Tu ryby są nieważne , schodzą na drugi plan, ważne aby złapać bakcyla i wspólnie w rodzinnym gronie spędzić czas na łonie natury. Taka okazja na rodzinne wędkowanie miała miejsce 29 czerwca br. nad stawami w Lesznie, gdzie 24 rodzinnych drużyn walczyło o puchar i medale ufundowane przez Przewodniczącego Rady Powiatu Ryszarda Adamskiego. Pomimo, że nie każdemu udało się złowić chociaż jedną rybkę jednak wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez LGR” STARZAWA”. Nad prawidłowością zawodów czuwał sędzia Józef Kurpiel. Uczestnicy oceniani byli w 2 kategoriach.
Kategoria dziewcząt:
I miejsce Kornelia Kurpiel II miejsce Emilia Stachniak i Natalia Zimoń III miejsce Gabriela Adamska
Kategoria chłopców:
I miejsce Natan Zimoń II Nikodem Wawrzaszek III Alan Zimoń
Po zawodach wszyscy uczestnicy i kibice zostali poczęstowani kiełbaskami i pierogami przygotowanymi przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU LESZNA. Podczas zachodu słońca rozstrzygnięty został też konkurs na najładniejszy wianek świętojański. Na lustrze lesznieńskich stawów pojawiły się piękne wianki. Dziękujemy również sołtysowi wsi, Gminnej Bibliotece Publicznej w Lesznie, GCK oraz Gminie Medyka za przyczynienie się do zorganizowania tej imprezy.

poniedziałek, 12 czerwca 2017

Odkrywamy historię w swojej okolicy



Kiedy po raz ostatni król Władysław Jagiełło gościł w Medyce? Z ilu fortów składa się Twierdza Przemyśl? Podaj wymiary świątyni w Torkach? W którym raku zaczęła istnieć w Lesznie parafia rzymskokatolicka?- to tylko niektóre pytania na jakie uczestnicy  Konkursu Wiedzy Regionalnej który odbył się w bibliotece w Lesznie musieli znać
odpowiedź.                                                                                                                                                  W konkursie wzięło udział 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lesznie i  ze Szkoły Podstawowej w Torkach. Walka o zaszczytne pierwsze miejsce była bardzo wyrównana. Jury w składzie : Aneta Nowakowska- Dyrektor Gminnej Biblioteki w Lesznie, Anna Sokołanko- Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leszna oraz Stanisława Hanasko – Biblioteka w Lesznie przyznało I nagrodę dla drużyny z Torek w składzie:  Nikola Gołębiowska, Kinga Chrobak i Julia Michalec . II miejsce zajęła drużyna z Leszna; Kamil Rabiej, Karol Madycki i Grzegorz Szwiec.  Koordynatorem konkursu była Pani Monika Małek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

wtorek, 6 czerwca 2017

Opowiadania dla łobuzów i nie tylko

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 6 czerwca 2017 roku w Bibliotece w Torkach odbyło się spotkanie autorskie. Tym razem mieliśmy okazję gościć polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, autora scenariuszy, dziennikarza - Pana Grzegorza Kasdepke. Posiada on na swoim koncie wiele książek, między innymi takich jak: "Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko", "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu", "Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci", "Detektyw Pozytywka" i "Kacper z szuflady". Był wieloletnim redaktorem naczelnym w dobrze znanym dzieciom magazynie "Świerszczyk". Uczestnikami spotkania były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Torkach, Medyce i Lesznie, Panie bibliotekarki, nauczyciele oraz klubowiczki DKK. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, podejmowali dyskusje z pisarzem, zadawali pytania a na koniec otrzymali autografy. Grzegorz Kasdepke wniósł w mury biblioteki pozytywną energię, która będzie miło wspominana.

czwartek, 25 maja 2017

Kukułka

W dniu 25 maja 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskutowano na temat książki Antoniny Kozłowskiej pt. "Kukułka". Jest to opowieść o bezpłodności i marzeniach pewnej kobiety.

Marta ma wszystko, czego może pragnąć kobieta – kochającego męża, dobrze płatną pracę, mieszkanie na ekskluzywnym osiedlu. Ma to wszystko, czego pragnie Iwona, samotna matka dwójki dzieci pracująca jako woźna w szkole.
Marta ma wszystko – prócz dziecka, którego pragnie najbardziej na świecie.
Ścieżki obu kobiet krzyżują się w dramatycznym momencie ich życia.
Czy to spotkanie sprawi, że spełnią się ich najskrytsze marzenia? Książka ta podobała się klubowiczkom i mają ochotę przeczytać inne książki tej autorki.

środa, 17 maja 2017

Pasowanie na czytelnika

W ciepłe środowe przedpołudnie tj. 17 maja 2017 roku klasa I ze Szkoły Podstawowej została pasowana na Czytelnika Biblioteki w Torkach. W skład klasy wchodzi pięć dziewczynek: Iga, Kinga, Lena, Milena, Wiktoria. Każdej z dziewczynek została założona ich własna karta czytelnika a także dostały pamiątkowy dyplom i upominek.





czwartek, 27 kwietnia 2017

Magia przeznaczenia

Jak zawsze w ostatni czwartek miesiąca tj. 27 kwietnia 2017 roku w Bibliotece w Torkach uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się ponownie aby podzielić się opinią i wrażeniami na temat przeczytanej książki. W tym miesiącu lekturą dla klubowiczek była "Magia przeznaczenia" autorki Barbary Rybałtowskiej. Jest to bardzo realistyczna i pesymistyczna lecz z nutką nadziei opowieść, która zatacza krąg. Jest to trochę powieść historyczna opowiadająca o pewnej rodzinie i jej niezwykłych kobietach, które stają przed wyzwaniami rzucanymi im przez los. Cała sceneria toczy się w Polsce z czasów zaborów, Wielkiej Rewolucji Rosyjskiej, przedwojennej Francji, współczesnej Polsce a także w kilku ostatnich dziesięcioleciach Paryża. Książka większości Pań przypadła do gustu jednak na jej temat toczyła się dość burzliwa dyskusja.

czwartek, 30 marca 2017

Cynkowi chłopcy

30 marca 2017 roku zgodnie z tradycją w ostatni czwartek miesiąca Biblioteka w Torkach zorganizowała wiosenne spotkanie klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książki. Głównym tematem do rozmów była książka Swietłany Aleksijewicz pod tytułem "Cynkowi chłopcy".

czwartek, 23 lutego 2017

Walentynki



22 lutego br. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Na najpiękniejszą walentynkę”. Konkurs na stałe zagościł w tradycji naszej biblioteki. Jak co roku, nie mogliśmy narzekać na brak uczestników, którzy bardzo chętnie włączyli się w walentynkowe świętowanie. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, co bardzo nas cieszy i utwierdza w przekonaniu, iż tego typu konkursy należy kultywować i wspierać kreatywność młodych artystów.


piątek, 17 lutego 2017

Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było



„Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było”

Są takie opowieści, których możemy słuchać bez końca, bez których zrozumienie świata jest po prostu trudniejsze, dzieła które jak milowe słupy tkwią w historii literatury. Takim dziełem są: „PRZYGODY DOBREGO WOJAKA SZWEJKA” Jaroslava Haska . To książka, która jest żywa, którą warto poznać . Podczas Światowego czytania Szwejka w bibliotece w Lesznie, wysłuchaliśmy fragmentów książki, okraszonego gawędami miłego gościa - przemyskiego Szwejka Mariusza Bednarza. W tle słychać było katarynkę a nad wszystkim czuwał „Jaśnie Panujący” cesarz. Spotkanie zakończyła długa dyskusja - Czy Szwejk był idiotą? - Tak, ale lubił siebie, takim jakim był i z tym było mu dobrze. Zapraszamy zatem do lektury. Nieważne – pierwszy czy kolejny raz.




wtorek, 7 lutego 2017

Gdy słyszysz śpiew



„ Gdy słyszysz śpiew tam wstąp
Tam ludzie dobre serca mają
Bo ludzie źli, ach wierzaj mi,
Ci nigdy nie śpiewają’’
                          Johann Wolfgang von Goethe

Czasy Secondhand



26 stycznia uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się po raz pierwszy w 2017 roku. Swoje noworoczne spotkanie poświęciły pogaduchom na temat książki Swietłany Aleksijewicz "Czasy Secondhand", która okazała się trudną lekturą dla naszych czytelniczek. To z domowych i osobistych opowieści składa się książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią.








poniedziałek, 6 lutego 2017

Świat jest takim, jakim chcemy go widzieć



Wszystko co dzieje się w otaczającym nas świecie, to odbicie świata, który nosimy w sobie.                 A najwspanialszy jest świat dzieci o czym przekonaliśmy się podczas lekcji bibliotecznej  dnia 26.01 br. w Lesznie, w której uczestniczyły dzieci z Samorządowego Przedszkola w Medyce. Po wysłuchaniu  bajek pt ”Wieża o tysiącu luster”, „ Wiosenny Ogród Dobrych Słów„ i bajki o Ciepłym i puchatym. Dzieci  szybciutko zgadły jaki jest morał tych bajek. Obiecały, że zawsze będą grzeczne, będą się uśmiechać i  używać tylko  pięknych słów. Morał tych bajek tyczy się też i dorosłych, bo pracując nad sobą, będąc optymistą  na pewno świat wokół nas wyda się piękniejszy.

poniedziałek, 9 stycznia 2017

Cztery siostry

„Cztery siostry” Helen Rappaport to ostatnia już pozycja omawiana na DKK w Torkach w tym roku. Jest to biograficzna powieść, ukazująca życie rodzinne czterech córek ostatniego cara Rosji Mikołaja II. Nadmienię, iż wśród nas czytelniczek klubu znajomość tematu dynastii Romanowów była raczej znikoma. O ostatnim carze Mikołaju II pamiętałyśmy jedynie fakt, iż został on zmuszony do abdykacji w 1917 roku, zaś jego rodzina została oszkalowana i wymordowana przez bolszewików.
Powieść „Cztery siostry” przedstawia nam imponującą bibliografię głównych postaci i uwidacznia zgoła inny wizerunek carskiej rodziny. Autorka ukazuje nam świat dynastii Romanowów w nieco innym świetle, niż ten który dotąd poznaliśmy z kart historii. Skupia się przede wszystkim na życiu tytułowych sióstr - carskich księżniczek, które przedstawiane były do tej pory jako bohaterki drugiego planu. Helen Rappaport, dzięki ogromnej wiedzy historycznej, w prosty a zarazem niezwykle plastyczny sposób opowiada o życiu codziennym czterech córek Mikołaja II - carskich księżniczek - Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji. Z przedstawianego w historii do tej pory ich opisu ikon najbogatszych i najbardziej pożądanych panien wśród elit europejskich na progu XX wieku bohaterki stają się po raz pierwszy postaciami o silnych temperamentach, które bezpowrotnie utraciliśmy wskutek okrutnych losów historii.
Ponadto na uwagę zasługuje fakt, iż autorka celowo na drugoplanowej pozycji przedstawia obraz rodziców głównych bohaterek cara Mikołaja II i carycy Rosji Aleksandry Fiodorowej. W głównej mierze skupia się na wzajemnej miłości Mikołaja i Alicji (po ślubie Aleksandry Fiodorowej), dla których największe szczęście stanowiła rodzina. Jest to obraz jakże inny, niż ten który można znaleźć w szkolnych podręcznikach, które przedstawiają cara jako bezwzględnego tyrana, a jego żonę jako despotyczną kobietę. Brytyjska historyk otwiera obraz carycy Aleksandry jako wspaniałej matki, która z oddaniem i uwielbieniem przyjmowała na świat każde kolejne dziecko. Życie rodziny Romanowów to niestety również niekończące się pasmo nieszczęść i pomimo sprzeciwu wielu osób, okazało się być trwałe i stanowiło gwarancję udanego małżeństwa.
Niestety, książka nie przypadła do gustu naszym Paniom, które raczej są zwolenniczkami, powieści sensacyjno-obyczajowych. Osobiście jednak polecam „Cztery siostry” miłośnikom biografii i czytelnikom zainteresowanych historią Rosji, gdyż jest to dobra, wartościowa książka dla ludzi, którzy kochają historię i interesują się losami jednostek w burzliwych momentach historii.
Monika Wańkowicz - Hanas

wtorek, 3 stycznia 2017

Niezwykłe Jasełka



Przed Świętami Bożego Narodzenia, grupka dzieci z Naszej Gminy, miała okazję uczestniczyć w niezwykłym przedsięwzięciu. 20 grudnia w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Przemyślu, odbyły się Jasełka, zorganizowane przez wychowanków ośrodka. Pełna skupienia widownia mogła podziwiać piękne dekoracje oraz stroje młodych artystów. Nie zabrakło dostojnych Aniołów, radosnych Pastuszków oraz niestrudzonych Trzech Króli, którzy przybyli by powitać Dzieciątko. Po Jasełkach, na dzieci czekał poczęstunek. Dla wielu z uczestników było to zapewne nowe doświadczenie, miejmy nadzieję, że  wyniosą z niego wiele dobrego.
Okres świąteczny to piękny i magiczny czas. Warto wykorzystać go również na naukę miłości i tolerancji, zarówno wśród dorosłych jak i najmłodszych, którzy tej miłości potrzebują jak najwięcej.