niedziela, 28 lipca 2013

Święto Rybaka


  W dniu 28 lipca 2013 r. (niedziela) zorganizowana została impreza plenerowa „Święto Rybaka” w Starzawie. Organizatorami imprezy byli: Lokalna Grupa Rybacka „STARZAWA” oraz właściciele Gospodarstwa Rybackiego w Starzawie, państwo Ostafińscy. Przy tej okazji  na zaproszenie organizatorów Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Leszna i Biblioteki zaprezentowały swoje wyroby rękodzielnicze: obrazy wyszywane koralikami, obrusy i serwety oraz kwiaty z bibuły. Impreza ta była doskonałą promocją  przepięknego obiektu rybackiego w Starzawie.

czwartek, 25 lipca 2013

Cichy wielbiciel

Tematem Dyskusyjnego Klubu była książka              Olgi Rudnickiej " Cichy wielbiciel".                25 lipca 2013r. na naszym spotkaniu zagościł już kolejny raz Pan Zygmunt Łach, radny i przewodniczący komisji kultury (może nie taki cichy ale również wielbiciel DKK).

środa, 24 lipca 2013

Urocze koraliki

Liczne grono czytelniczek przybyło do Biblioteki w Kalnikowie na warsztaty haftu koralikami.               24 lipca 2013r. miało miejsce spotkanie partnerskie bibliotek z Gminy Medyka i Stubno. Krok po kroku poznałyśmy techniki zdobienia i wyszywania koralikami. Troszeczkę cierpliwości i wprawy na pewno pomoże w uzyskaniu koralikowych efektów.

piątek, 19 lipca 2013

Dzień Czerwonego Kapturka

Witajcie, mówią na mnie Czerwony Kapturek.. Moja postać  wywodzi się z baśni ludowych, a opisana została po raz pierwszy przez Charlesa Perraulta w 1697 roku.

Snuj się, snuj, bajeczko!
A było tak: niedaleczko. Właśnie tutaj, nad rzeczką,
Mieszkała wdowa z córeczką.
Córeczka, chociaż mała, swej matce pomagała:
Zamiatała podłogę, pełła grządki ubogie,
Chrust zbierała też czasem, bo mieszkały pod lasem,
Niosła proso dla kurek... A zwała się, - Czerwony Kapturek.


Czy wiecie, że 19 lipca jest obchodzony mój dzień? Czyli dzień Czerwonego Kapturka. Dlatego odwiedziłam Bibliotekę w Torkach i spotkałam się z młodymi czytelnikami, którzy mnie bardzo lubią i często słuchają mojej historii.

czwartek, 18 lipca 2013

Szukamy złego wilka


„Ciemną nocką księżyc świeci,
Mamy wilkiem straszą dzieci,
Mamy proszą, ostrzegają,
Ale dzieci nie słuchają”.

      Już od pewnego czasu dochodzą do nas informacje, że w starzawskim lesie pojawił się zły wilk. Postanowiliśmy to sprawdzić wybierając się na wycieczkę rowerową 18.07.2013r.
Na wyprawę zostało zabranych wiele sprzętów, na wypadek deszczu czy szalonego upału. Najważniejszy był dla nas koszyk, do którego zamiast przysmaków została zabrana bajka, przedstawiająca losy   „Czerwonego Kapturka”.

poniedziałek, 15 lipca 2013

Lato z książką

W Bibliotece           w Torkach w dniach 15 i 16 lipca 2013r. najmłodsi czytelnicy spędzili miło wakacyjny czas. Podczas pikniku wysłuchali wierszy      i bajek z dawnych lat a swoich ulubionych bohaterów mogli namalować lub zrobić z papieru.

czwartek, 11 lipca 2013

Biżuteria z Birczy

Spotkanie w Bibliotece w Birczy w ramach Programu Rozwoju Bibliotek dnia 11 lipca 2013r. było bardzo wyczerpujące. Podsumowanie działań i wydarzeń bibliotek partnerskich tj. Biblioteki w Birczy, Medyce, Stubnie i Jaworniku Polskim pozwoliło nam na wymianę doświadczeń, usprawnienie naszych działań oraz skorzystanie z ciekawych pomysłów. Podczas spotkania odbyły się również zajęcia praktyczne, w których bardzo chętnie wzięłyśmy udział. Pomimo, że warsztaty wymagały dużo siły, wytrwałości i cierpliwości nikt się nie poddał i każda bibliotekarka wyszła z własnoręcznie wykonaną biżuterią. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające a nabyte umiejętności wykorzystamy w naszych bibliotekach. Dziękujemy i pozdrawiamy.

środa, 10 lipca 2013

Marzenia, te małe i te duże

Tematem zajęć plastycznych w Bibliotece w Medyce dnia 10 lipca 2013 r. były marzenia naszych czytelników. Tradycyjnie zajęcia rozpoczęły się głośnym czytaniem. Marzenia dotyczyły wakacji i wyjazdów w ulubione miejsca. Czytelnicy  puścili wodze fantazji i tak powstały obrazki wybiegające w bardzo daleką przyszłość. Odkryliśmy także marzenie jednego z czytelników, który chciałby  wystąpić w programie "Mam talent".

wtorek, 2 lipca 2013

Artykuł o naszych bibliotekach


Elżbieta Tomczak – Stowarzyszenie Aktywnej Współpracy w Wolinie SAWW

Gminna Biblioteka Publiczna w Medyce
Medyka, powiat przemyski, podkarpackie
 „ Biblioteka w sieci”
 
Już nie dziwne jest w Gminie, że w czasie zawodów wędkarskich, nad stawem można wypożyczyć i poczytać dobrą książkę, lub przeglądnąć wędkarskie czasopismo; że w konkursie kulinarnym startują obok pań Koła Gospodyń Wiejskich, panie Bibliotekarki

Wschodnia granica
Gmina Medyka zamieszkała przez 6,5 tysiąca mieszkańców, położona jest na wschodniej części województwa podkarpackiego, sąsiadując bezpośrednio z Ukrainą. W skład gminy wchodzi 7 malowniczo położonych sołectw na równinno - pagórkowatym terenie, ozdobionym niewielkimi stawami. Gmina bezpośrednio sąsiaduje z Przemyślem – jednym z największych i najpiękniejszych miast Podkarpacia.
Biblioteka, jak biblioteka w małej wiejskiej gminie – jest główna siedziba w Medyce i trzy filie w Lesznie, Jaksmanicach, Torkach oraz punkt biblioteczny w Hurku .  W każdej bibliotece jest zatrudniony jeden pracownik na ½ etatu. Jak w każdej bibliotece są regały, książki, komputer i panie bibliotekarki. Czym więc różni się ta biblioteka od innych.
Otóż, książka jest tu bardzo ważna, ale ważniejszy jest dla Pań Bibliotekarek człowiek, któremu ta książka ma służyć. No i służy, przy bardzo różnych okazjach i od święta i na co dzień. Książki stały się również pretekstem do wielu spotkań i rozmów, które nie zawsze toczą się w murach biblioteki, choć to miejsce bardzo przyjazne dla mieszkańców..
Mocny zespół Bibliotekarek
„Od początku naszej pracy było zawsze tak, że „nie robię ja, tylko robimy MY”. Panie już od lat nie tylko razem pracują, ale i tworzą mocny zespół. Doświadczenia wspólnej pracy pozwoliły wypracować wspólne zasady i styl pracy. „Cieszymy się, że razem chcemy, że jedna drugą wspiera… Bogusia jest świetna w głośnym czytaniu i dba o kalendarz – zawsze pamięta o wszystkich świętach, rocznicach, światowych dniach … i zawsze przygotuje ciekawy materiał na temat”. Panie znają swoje mocne i słabe strony i korzystają z tej wiedzy – „… ja nie lubię papierów i one już o tym wiedzą” śmieje się pani Stasia. Dzieląc  pracę i zadania dbają o to, żeby każda z nich mogła robić to co naprawdę lubi i w czym jest dobra.