„(…)Niektórzy nie wiedzą, że umarli i żyją dalej, inni wiedzą, że umarli i bardzo się z tym męczą do końca życia, a jeszcze inni robią wszystko, żeby nie umierać przed śmiercią, i jak im się uda, to są szczęśliwi, a jak nie, to umierają zaraz.”
K. Wilczyńska „Performens”
30 stycznia 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Torkach odbyło się kolejne spotkanie sympatyków DDK. Tym razem nasze członkinie podjęły dyskurs na temat powieści Karoliny Wilczyńskiej zatytułowanej „Performens”.
Nasze dyskutantki na podstawie styczniowej lektury próbowały odnaleźć odpowiedź na pytanie czym jest szczęście oraz co w życiu jest najważniejsze? Bowiem niejednokrotnie każdy z nas kiedyś zastanawiał się nad tą kwestią i zadawał sobie pytanie: Czy jest spełnionym człowiekiem? Niemalże każdego z nas w trudnych chwilach dopadała chęć zmiany swojego dotychczasowego życia, a swój początek widziałby najlepiej w miejscu, które dawałoby mu anonimowość i gwarancję, że nikt nie rozliczy go z jego przeszłości. Pomimo podjętych rozważań mało jednak kto ma odwagę by zacząć wszystko od nowa. Jedną z takich osób, które diametralnie postanowiły zmienić swoje życie-jest Nadia-główna bohaterka powieści. Kobieta, która miała wszystko to, co w dzisiejszych czasach uznawane jest za sukces: dobrą pracę, pieniądze, władzę… jednak czy to aby byłoby wszystko? W pewnym momencie swojego życia kobieta uświadamia sobie, że jest nieszczęśliwa a miejskie życie jej uwłacza. Decyduje się porzucić miejską aglomerację i przeprowadza się na wieś, aby wieść spokojne życie z dala od fałszu komercji i oszustw. We wsi Zbycie kupuje dom po Jędrzeju-zwany Rozstajem, by powoli kroczyć ku przyszłości tak jak to sobie wymarzyła. Jednak czy ta zmiana pomoże jej obrać właściwą drogę? Jak zostanie przyjęta wśród lokalnej społeczności? Jak zostanie odebrany przez mieszkańców Zbycia jej cmentarz dusz i chęć budowania nagrobków ludziom, „którzy choć nadal żyją już dawno umarli”?
Książka jak najbardziej przypadła do gustu naszym Klubowiczkom. Panie wysoko oceniły lekkie pióro autorki, które sprawia, że powieść czyta się bardzo dobrze. Z uznaniem przyjęły świetnie skonstruowane charaktery postaci oraz znakomicie ukazany obraz polskiej wsi, gdzie każdy przejmuje się tym co ludzie powiedzą, a okoliczny sklep jest pełen plotkar, które wszystko wiedzą lepiej. Na szczególną jednak uwagę zasługuje ukazana przez pisarkę –myśl przewodnia powieści tj. podążanie własną drogą i walka o marzenia. Książka uświadamia czytelnikowi, że wiele ludzi nie rozumie, że w życiu ważniejsze jest „być „ niż „mieć” i żyją w pogoni za własnymi ideałami, za pieniędzmi, władzą, czy majątkiem. Wielu z tych osób przytłaczają problemy, z którymi radzą sobie lepiej lub gorzej, przyjmują bezkrytycznie to co piszą i przekazują media, i nie próbują wcale zastanowić się czy to ma sens? Gdzie leży prawda? Tak jak by byli martwi za życia. Niektórym uda się zawrócić z tej ścieżki a inni biegną nią dalej. Czy należy im się nagrobek na „cmentarzu dusz”. Kto o tym zdecyduje?
Warto sięgnąć po lekturę by zastanowić się nad tym głębiej.
Na zakończenie naszego spotkania pozostając jeszcze w świątecznej atmosferze Bożego Narodzenia członkowie DKK wzięli udział w „Wieczorze Kolęd” zorganizowanego przy współpracy Biblioteki Publicznej w Lesznie, Biblioteki Publicznej w Torkach oraz Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Torki „Nie tylko dla siebie”. Rodzinne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów świątecznych, które łączy i raduje drugiego człowieka. Dlatego też w wypełnionej po brzegi Sali Biblioteki Publicznej w Torkach w nastrojowym świetle i przy akompaniamencie gitary jeszcze raz odśpiewaliśmy piękne tradycyjne kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz