czwartek, 26 września 2019

Jubileusz 20-lecia Biblioteki w Torkach




W dniu 26.09.2019 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Torkach. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter, a to za sprawą pięknego jubileuszu 20-lecia działalności naszej Biblioteki oraz Międzynarodowego Dnia Kawy.
Kierownik naszej Placówki Pani Bogusława Szaruga przy nieocenionej pomocy Pań z Gminnego Centrum Kulturalnego w Medyce przygotowała klubowiczom oraz zaproszonym z tej okazji gościom wspaniały tort, słodkości oraz pyszną kawę zaserwowaną przez Dawida ( na co dzień pracującego w znanej i cenionej ze smaku kawy) rzeszowskiej kawiarni „Dziarski Barista”. Dzięki ogromnej wiedzy naszego specjalisty mogliśmy poznać cenne gatunki „czarnego napoju”, zasmakować jego smaku i aromatu. Miałyśmy możliwość pogłębić wiedzę z zakresu parzenia kawy oraz poznać historię rozwoju kawowego zamiłowania w Polsce i na świecie. Z okazji jubileuszu popłynęły gratulacje i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju naszej biblioteki i wiernych jej czytelników. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Jadwiga Kocur-była Dyrektor Gminnej Biblioteki w Medyce, która przybliżyła nam trudne dzieje torskiej książnicy. Warto przypomnieć, iż książki zapożyczone z Gminnej Biblioteki Publicznej w Medyce wypożyczane były w „Domu Ludowym”, a następnie w Remizie Strażackiej. W tych latach nad rozwojem czytelnictwa czuwał Pan Muszak, oraz jego zastępczyni Pani Anna Gawron. Po ciężkich losach i wielokrotnych „przenosinach” ostoją dla torskiej książnicy okazał się prywatny dom Pani Bogusławy Szaruga, która w 1990 r. „przygarnęła” niewielki, zniszczony księgozbiór i otworzyła w jednym ze swoich pomieszczeń „Punk Biblioteczny” oraz dbała o jego rozwój przez kolejne 9 lat. W 1999 roku w naszej miejscowości został oddany do użytku nowy budynek Świetlicy Wiejskiej, zreorganizowano działający dotychczas Punk Biblioteczny i utworzono Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Medyce, która pod kierunkiem pani Kierownik Bogusławy Szarugi prężnie działa do dnia dzisiejszego. Wspólnie z nami jubileusz świętowała, również Pani Aneta Nowakowska- nasza obecna Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Medyce oraz wierna klubowiczka DKK, która przez wiele lat przyczyniała się do rozwoju naszej placówki oraz popierała wszelkie jej inicjatywy.

Z okazji jubileuszu najlepsze życzenia na ręce Pani Bogusi naszej wieloletniej koordynatorki i założycielki Dyskusyjnego Klubu Książki w Torkach złożyli członkowie DKK życząc dalszego pomyślnego rozwoju i wielu nowych wiernych czytelników.
Po wspólnym świętowaniu przystąpiliśmy do omawiania naszej książki wyznaczonej na wrześniowe spotkanie. Tym razem nasze czytelniczki zajęły się debiutem literackim Catherine Poulain zatytułowanym „Wielki marynarz”. Autorka w swojej powieści ukazała nam trudny męski świat nieprzepuszczalny dla kobiet oraz kobietę rybaka- która postanowiła podjąć z nim walkę.
„Wielki marynarz” ukazuje historię, która wzbudza ciekawość i szacunek dla samej autorki, gdyż jest częścią jej życia. Catherine Poulain spędziła wiele lat na morzu w poszukiwaniu własnego miejsca, przemierzając w tym celu Islandię, Hongkong, Kanadę, w końcu trafiła na Alaskę i tam spędziła dziesięć lat na rybackich kutrach. To właśnie tam poznała Lili- główną bohaterkę, która porzuciła swoje dotychczasowe życie we Francji na rzecz kutrów rybackich. Książka pokazuje nam męski świat, twardy i nie do przeniknięcia. Bohaterka, aby zostać jednym z członków tego świata, aby stać się jednym z nich, musi walczyć z żywiołem morskim, z nieustępliwym temperamentem marynarzy oraz sama ze sobą. Z czasem walczy również z uczuciem, które dławi jej serce i wzbudza niepokój, powodując strach przed utratą wolności. Autorka pokazuje nam trud i cenę jaką zmuszeni są zapłacić ludzie za chwilową wolność.
Niestety, książka nie podbiła serca naszych Pań, które uważają, że powieść jest zbyt powściągliwa oraz mało wciągająca.
Monika










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz