czwartek, 24 września 2015

„Szósty”...



Czytelniczki DKK w Torkach 24.09.2015r. spotkały się, by razem podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Szósty”.
 
         Jest to kryminał, w którym rozgrywa się akcja trzymająca w napięciu czytelnika. Delikatny opis uczuć i rodzący się romans, a także seryjny morderca… To wręcz wybuchowa mieszanka z piękną blondynką – Alicją, która sporządza portrety psychologiczne przestępców oraz z inspektorem Marcinem Langerem. Jednak kim jest tajemniczy Szósty i czy wszyscy są tymi, za kogo się podają? Grasujący seryjny morderca, tajemnicza sprawa sprzed wielu lat, niewiele poszlak… Wszystko to sprawia, że do samego końca czytelnik jest trzymany w napięciu.
 
         O burzliwym i przewrotnym zakończeniu książki, czytelniczki długo dyskutowały i wymieniały się swoimi emocjami i sugestiami o „Szóstym”.
 
         Autorka Agnieszka Lingas-Łoniewska wywarła pozytywne wrażenie wśród czytelniczek DKK w Torkach.

wtorek, 22 września 2015

WYPRAWA W KARPATY WSCHODNIE 1991-2005


22 września na Zamku Kazimierzowskim odbyła się promocja książki.Wyprawa w Karpaty Wschodnie 1995-2005. Jest to zbiór opisów z wypraw w góry , napisanych przez podróżników i pasjonatów gór.  Różne zdarzenia są w całości opisane w tej książce przez Zofię Pasik. Jej mąż Antoni Pasik - Prezes Spółki Energetyka Wiatrowa Galicja,  Prezydent Klubu Rotary Przemyśl, ratownik GOPR, przewodnik górski, organizator wypraw w Karpaty Wschodnie,  trener narciarstwa, harcerz i
żeglarz, wspaniały człowiek  zmarł 3 lata temu. To właśnie jego pamięci poświęcony był ten wieczór, który miał bardzo bogatą oprawę. Przed widownią wypełnioną całą salą wystąpiła Kapeła  HUCULI MIKOŁAJA ILIUKA z Werchowyny .




sobota, 12 września 2015

Myśl nie myśl, niech będzie Przemyśl



W sobotę 12.09.2015r odbyła się wycieczka do Przemyśla w . w ramach projektu "AKTYWNY SENIOR TO SZCZĘŚLIWY SENIOR  z obszaru aktywizacji osób starszych  współfinansowanym ze środków Wojewody Podkarpackiego. 
Przemyśl jest jednym z najstarszych miast na ziemiach polskich, pochodzi z X wieku  .                                 
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które mieści się w nowym gmachu wybudowanym w 2008 roku na miejscu kamienic zniszczonych podczas II wojny światowej. We wnętrzu ponad stuletniego i szczycącego się największymi zbiorami muzeum w województwie podkarpackim obejrzeliśmy wystawy poświęcone Twierdzy Przemyśl  ciekawostką  dla wycieczkowiczów była  rekonstrukcja wojskowej lepianki z czasów I wojny światowej, i działo które znaleziono na naszych Fortach Salis Soglio w Siedliskach . Równie ciekawa była wystawa poświęcona sztuce sakralnej  oraz inne ekspozycje czasowe.     Kolejnym punktem wycieczki były Przemyskie Podziemia znajdujące się pod Urzędem Miasta. Wychodząc z podziemi Rynek miasta przywitał nas deszczem, jednak przy fontannie z niedźwiedzicą i niedźwiadkami niebo się przejaśniło i naszą grupę przyjęła pod swoją opiekę przewodnik Stanisława Bańcarz, która opowiedziała nam o rynku i zaprowadziła pod pomnik Dobrego Wojaka Szwejka. Każdy chciał chwycić za nos słynnego wojaka i zrobić sobie z nim zdjęcie. Biedaczek, jego nos jest już zupełnie przetarty

sobota, 5 września 2015

Narodowe czytanie



Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Biblioteka w Lesznie przyłączyła się to tej wspaniałej akcji czytając podczas warsztatów rękodzielniczych powieść  Bolesława Prusa  „Lalka”
To dzieło wybitne, być może najlepsza polska powieść dziewiętnastowieczna. Warto do niej wracać.