piątek, 19 czerwca 2015

Dawno temu, blisko zamku, w mieście zwanym Kraków, smok ogromny mieszkał w jamie i porywał nieboraków.


„ Gdzieś po środku świata, 
Jest gród wielkiego władcy Kraka.
Jest to gród bardzo stary,
Więc zabytków w nim bez
miary.”                                                    

 W dniach 19-20 czerwca br. grupa uczniów z Leszna  uczestniczyła w wycieczce do Krakowa realizując projekt „ Z kulturą na TY” - „Projekt jest realizowany w ramach programu „PZU z kulturą” FundacjiPZU".  Pierwszym etapem naszej podróży była wizyta w Teatrze Współczesnym,  gdzie grupa obejrzała  ciekawą adaptację powieści Kornela Makuszyńskiego” Szatan z siódmej klasy”. To ekscytująca , przygodowo- detektywistyczna opowieść o przygodach Adasia Cisowskiego,  który zamierza rozwiązać zagadkę  z czasów wojen napoleońskich .Przedstawienie utrzymane w przedwojennym klimacie, ze stylowymi kostiumami i pomysłową scenografią . To wszystko pozwoliło naszym uczestnikom wycieczki na właściwy odbiór historii.  Mogli oni również na żywo przyjrzeć się pracy aktorów  oraz uczestniczyć w warsztatach teatralnych. 
                                                                                                                                              Po zakwaterowaniu i skromnym obiedzie wycieczka ruszyła w miasto.
Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła piękna świątynia – Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza.  Spacerując po Rynku Głównym wszyscy podziwiali Sukiennice, Ratusz oraz pomnik słynnego wieszcza Adama Mickiewicza. Nasza grupa miała również okazję usłyszeć na żywo hejnał z Wieży Kościoła Mariackiego.  Niektórzy śmiałkowie pokonując 271 schodów spotkali się z hejnalistą Zygmuntem Rozmusem , który ciekawie opowiedział o swojej pracy.
Trochę w deszczu  ale odważnie wycieczka  ruszyła  do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema.     W ogrodzie czekało  60 stanowisk eksperymentalnych, gdzie poprzez bezpośrednie doświadczenia uczniowie poznawali prawa przyrody odczuwając je  własnymi zmysłami.  To miejsce gdzie zabawa splata się z nauką , a fizyka przestaje być trudnym przedmiotem ze szkolnych podręczników.
Dopełnieniem planu wycieczki pierwszego dnia było obejrzenie filmu  pt. „ Kraina jutra” w kinie Plaza.
 Następnego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu się z hostelu  naszym celem  był Wawel , który zachwycił wszystkich uczestników swoim położeniem. Znajduje się on bowiem na wysokim wzniesieniu, otoczony potężnymi murami obronnymi.  Zwiedzanie rozpoczęło się od Katedry pod wezwaniem Św. Stanisława i Wacława.  Pani przewodnik wyjaśniła ,  że było to miejsce koronacji władców polskich.  Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć w kaplicach i kryptach groby królów, bohaterów narodowych oraz wielkich twórców polskiej kultury m.in. nagrobek największego polskiego wieszcza Adama Mickiewicza.  Następnie wąskimi schodami cała grupa ruszyła  na Wieżę Katedry Wawelskiej. Tam na trzecim piętrze znajduje się największy i najpopularniejszy dzwon w Polsce -  Zygmunt.  Żeby rozhuśtać Zygmunta potrzeba 12 ludzi a dotknięcie serca dzwony gwarantuje spełnienie marzeń.
Wzgórze Wawelskie straszyło  deszczem i  dlatego wycieczka skryła się w smoczej jamie- na szczęście od jakiegoś czasu pustej bo sprytny szewczyk Skuba uwolnił Kraków od straszliwej bestii.
Następnym punktem wycieczki był  Dom Jana Matejki ( 1838-1893) największego polskiego malarza nurtu historyzmu, kolekcjonera,  miłośnika zabytków w szczególności Krakowa.  Stara ,  krakowska kamienica  jest miejscem ,  w którym urodził się,  mieszkał,  tworzył i zmarł Jan Matejko.  Można było obejrzeć obrazy rozłożone na trzech piętrach, a także dokładnie przyjrzeć się,  jak wyglądały sypialnia i salon państwa Matejków,  w którym pokoju urodził się wielki malarz.  Na najwyższym piętrze odtworzona jest pracownia malarska Matejki,  w której tworzył swoje obrazy.
   
Ciekawym punktem naszej podróży był Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II.  Pierwszym etapem zwiedzania było obejrzenia multimedialnej prezentacji dotyczącej różnych statystyk na Lotnisku Balice oraz planów jego modernizacji.  Następnie wyposażeni w odblaskowe kamizelki  wycieczka rozpoczęła zwiedzanie lotniska.  Najciekawszy jednak był taras widokowy,  gdzie do woli można było obejrzeć starty i lądowania samolotów różnych linii lotniczych.
Już nieco zmęczona  jeszcze raz wycieczka znalazła się na Rynku w Krakowie tym razem po to by zwiedzić  multimedialne muzeum „ Podziemia Rynku” gdzie pani przewodnik opowiedziała historię o średniowiecznym Krakowie.  Wspaniale odtworzony rynek średniowieczny zaskoczył swoją oryginalnością, a zarazem prostotą. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zobaczyć i przekonać się ,  jak ludzie żyli , czym się zajmowali i jak wyglądał handel 1000 lat temu.
Podczas drogi powrotnej uczestnicy dzielili  się  wrażeniami i tym co zapamiętali.  Najwięcej prawidłowych odpowiedzi na  pytania dotyczących wycieczki udzielił Jakub Baran i to on wygrał wyjazd na basen ufundowaną przez bibliotekę w Lesznie.
Wycieczka była dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników.  Okazała się nie tylko wyprawą krajoznawczą,  ale też piękną lekcją historii  i kultury polskiej.  Nauka w takiej formie pozwala w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswoić  różnego rodzaju informacji.  Odpoczywając  i bawiąc się można także wzbogacać swoją wiedzę.
Organizatorami wyjazdu w ramach programu „ Z kulturą na Ty” było STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU LESZNA,  Szkoła Podstawowa w Lesznie i  Biblioteka w Lesznie.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz