czwartek, 26 lutego 2015

Uroczysko


26 lutego 2015 roku odbyło się kolejne spotkanie przy ciastku, kawie i herbacie.
Dyskusja nad kolejną książką jak zwykle żywa i interesująca.
Tym razem omawiana była powieść Magdaleny Kordel pt. "Uroczysko".

"O czym myśli kobieta, która właśnie się dowiaduje, że mąż ją zdradza, że chce odejść do kochanki, no i rzecz jasna wspomina o rozwodzie? A żeby dramatyzmu nie było zbyt mało, oznajmia, że wziął za jej plecami kredyt na rozwinięcie działalności, która jednak splajtowała, dorzucając zatem do pieca nie tylko gigantyczne długi, ale także pozbawia żony i ich nastoletniego dziecka dachu nad głową. Mąż, którego przecież znało się (doprawdy?) przez tyle lat, staje się kimś, kogo nie chciałoby się nigdy spotkać na swojej drodze. Na dodatek drań obarcza całą winą za rozpad małżeństwa swoją żonę (bo źle gotowała, bo była beznadziejna w innych sprawach) i nie jest w stanie nawet powiedzieć zwykłego przepraszam, które zapewne nic by nie zmieniło, ale jednak..."

Podjęłyśmy również decyzję, że w roku 2015 będziemy na każdym spotkaniu czytać wiersze Karola Wojtyły w związku z rokiem Jemu poświęconym.
 

Jesteśmy już umówione na następne spotkanie DKK 
 dnia 26 marca 2015r. ( czwartek)
 Serdecznie zapraszamy do Biblioteki w Torkach.

wtorek, 24 lutego 2015

Nasze plany w I kwartale 2015r.

24 styczeń (sobota) Ognisko w Krzyżowicach -(przełożone na 7 lutego 2015r. ze względu na niekorzystną pogodę)  zapraszamy w imieniu własnym i wszystkich organizatorów: czytelników naszych bibliotek oraz wszystkie osoby chętne do wzięcia udziału już w drugiej pieszej wędrówce do zapomnianego miejsca w Krzyżowicach.


29 styczeń (czwartek) Dyskusyjny Klub Książki ma spotkanie godz. 17.00 w Bibliotece w Torkach. Dyskutujemy nad książką Katarzyny Michalak "Rok w poziomce" Zapraszamy i zachęcamy wszystkie chętne osoby, które po prostu chcą się spotkać przy ciastku i książce.

poniedziałek, 23 lutego 2015

Kalosze

23.02.2015r. komedia Aleksandra Fredry „Kalosze”. " 
Zespół Teatralny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury to kilkunastoosobowa grup, która poświęca swój wolny czas na amatorską grę aktorską. To bardzo ceniony zespół wśród społeczeństwa miasta zespół. Często występuje na tarnogrodzkiej scenie. w swoim dorobku posiada już takie sztuki jak Moralność Pani Dulskiej wg. Gabrieli Zapolskiej. Małżeństwo Loli wg. Henryka Zbierzchowskiego, Posażna Jedynaczka wg. Aleksandra Fredry, Gość oczekiwany wg. Zofii Kossak

Wspaniała gra aktorska, ich swoboda na scenie sprawia, że natychmiast potrafią zjednać sobie sympatię widzów.

niedziela, 22 lutego 2015

Wyjazd do teatru

Wiadomość dla osób wybierających się na spektakl "Kalosze" 23 lutego 2015 r.  tj poniedziałek.
Wyjazd:
Leszno koło biblioteki godz. 17.00
Torki na przystanku godz. 17.05
Medyka na przystanku PKS godz. 17.10.

wtorek, 17 lutego 2015

Profilaktyka uzależnień - lekcja biblioteczna


Głównym celem  profilaktyki jest przeciwdziałanie występowania problemów, które związane są z używaniem środków odurzających. W przypadku alkoholizmu podstawowym celem tej profilaktyki jest zapobieganie inicjacji spożycia alkoholu, a także zapobieganie wynikających z tego faktu problemów alkoholowych. W wielu przypadkach inicjacja alkoholowa występuje w wieku, w którym osoba nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu i z zagrożeń wypływających ze spożywania alkoholu. Młody człowiek nie dysponuje właściwym horyzontem wartości oraz znaczeń, nie jest jeszcze na tyle dojrzały, aby w pełni zająć dojrzałą postawę wobec spożywanego alkoholu. Dzięki profilaktyce dzieci oraz młodzież będą uświadomieni, że każdy nawet jednorazowy kontakt z alkoholem w wieku szkolnym jest już nadużywaniem, a także groźnym zagrożeniem dla ich zdrowia”.
Dnia 17 lutego 2015r. w Bibliotece w Medyce odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona właśnie tematyce uzależnień od alkoholu. Ciekawe i pouczające spotkanie dla klasy 5A Szkoły Podstawowej w Medyce poprowadził Pan Ryszard Chuda – Prezes Stowarzyszenia Animatorów Trzeźwości w Przemyslu. Dziękuję Pani Leokadii Kowalskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz Pani Magdalenie Prochaskiej – wychowawczyni tej wspaniałej klasy.
Zapraszamy młodzież również do korzystania z bogatego księgozbioru, który znajduje się we wszystkich naszych bibliotekach a dotyczący trudnych spraw i problemów jakie młody człowiek może spotkać na swojej drodze do dorosłości.

sobota, 14 lutego 2015

piątek, 13 lutego 2015

Walentynkowy wieczór poetyco - muzyczny z pączkiem


Biblioteka w Medyce 12 lutego 2015r. (tłusty czwartek)  zmieniła się w kameralną, nastrojową i walentynkową salę, dzięki spotkaniu z twórczością poety, prozaika, krytyka literackiego Pana Krzysztofa Kwasiżura oraz pedagoga, muzyka Pana Wiesława Mazurka.
 Wprowadzili oni przybyłych gości  w nastrój zadumy i refleksji. Autor recytował utwory o wzniosłej tematyce uczuć porywających i rozdzierających ludzkie serca takich jak: miłość, przyjaźń, starość, ciężar dnia codziennego, słabość, upadki i wzloty.  Dopełnieniem tej atmosfery był występ grającego na gitarze nauczyciela ze szkoły muzycznej  Pana Wiesława. Wysłuchaliśmy utwory muzyki klasycznej oraz utwory własne. Dźwięków oraz wierszy pełnych zadumy słuchali czytelnicy, lokalni twórcy oraz Panie z Medyckiego Koła, stowarzyszenia i sympatycy poezji i muzyki. Dziękujemy.

czwartek, 12 lutego 2015

Prawdziwy przyjaciel

Tradycyjnie jak co roku w Bibliotece w Torkach świętowaliśmy z dziećmi Tłusty Czwartek, w ramach głośnego czytania dzieci wysłuchały opowiadania pod tytułem "Prawdziwy przyjaciel" z książki Beaty Jacewicz "Bajkowy słownik uczuć i wartości, którą polecamy dzieciom i rodzicom. Na zakończenie wszyscy posmakowaliśmy przepysznych pączków.

sobota, 7 lutego 2015

Hej ho hej ho do stodoły by się szło ...

 Marsz do Krzyżowic, przysiółka Medyki, trudno nazwać wyprawą, jest to raczej marsz o znamionach spaceru połączonego ze szczodrą garścią ciekawej historii.  Tegoroczne wyjście odbyło się 7 lutego i było szczególne ponieważ uczestniczyły w nim osoby w wieku od 4 lat do lat 73, w łącznej liczbie bliski 50 osób. Miejsce do którego udaliśmy się jest także szczególne i to z kilku powodów. Po pierwsze, są to ziemie zarówno odsprzedane jak i darowane przez rodzinę Pawlikowskich osobom i instytucjom z Medyki. Po drugie, są między nami osoby, które pamiętają mieszkających w Krzyżowicach, ba, nawet były to ich rodziny. Po trzecie, Krzyżowice w początkowym okresie drugiej wojny stanowiły pewien azyl dla mieszkańców Medyki ze względu na swoje położenie. Po czwarte, wskutek tragicznych historycznych wydarzeń, właśnie z okresu drugiej wojny światowej, miejsce, które początkowo było kolebką nadziei dla osiedlających się tutaj osób, przestało istnieć. Dziś jest miejscem symbolicznym, przypominającym tamten tragiczny okres oraz los jaki spotkał inne okoliczne przysiółki w tym Poddębinę, Marynke (Mariankę) czy Chałupki Torskie. Byłoby zatem wielce stosowne, aby właśnie to miejsce, stając się symbolem zagłady wspomnianych przysiółków, stało się także miejscem przypominającym tamtych dawnych mieszkańców.
 Spotkanie w Krzyżowicach połączyło ze sobą kilka okolicznych wiosek. Przybyli mieszkańcy Leszna, była reprezentacja stowarzyszenia „Nie tylko dla siebie” z Torek oraz stowarzyszenia „Integracja” z Siedlisk. Były panie z Koła Kobiet z Medyki, bibliotekarze, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej, dorośli mieszkańcy Medyki oraz duża grupa dzieci z Medyki. Na miejscu nie zabrakło nam kiełbasy do ogniska, chleba, herbaty, kawy oraz regionalnych nalewek. Był to także doskonały czas na wspólne spiewanie pieśni patriotycznych i biesiadnych. Jednym słowem integracja przebiegła bardzo pomyślnie. Wszyscy spotkaliśmy się w symbolicznym miejscu, odnoszącym sie do dawnego przysiółka Krzyżowice tj. w istniejącej do dziś tzw. „stodole pegieerskiej”. Miejsce to, ze względy na położenie, jest bliskie mieszkańcom Torek, Medyki oraz Leszna. Dodam również, że w organizacji ogniska oraz miejsc siedzących pomagał nam bardzo p. Mieczysław Figiela oraz p. Grzegorz Szkółka. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.mieszkańców.                                                                                                                        Na koniec zachęcam do odwiedzenia naszej galerii ze spotkania w Krzyżowicach oraz przeczytania kilku historycznych informacji o Krzyżowicach i Marynce Polskiej, zebranych i opracownych przez historyka i członka naszego stowarzyszenia, p. Bartosza Jakubowskiego, znajdujących się w zakładce O Medyce. 
autor artykułu Mariusz Gumienny

http://www.medykastowarzyszenie.pl/50-udane-wyjscie-do-krzyzowic.html#

czwartek, 5 lutego 2015

Autorów było wielu

"Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi,  jak co komu wychodzi..." A wyszło SUPER:).
W wyniku warsztatów pisarskich, które jakiś czas temu odbyły się w bibliotece powstała książka
"Rybki z Leszna-Tajemnicze skarby"
5 lutego 2015r. w bibliotece w Lesznie mieliśmy okazję gościć autorów tej niezwyklej książki - a było ich wielu.
Z wielką przyjemnością wspólnie przeczytaliśmy dwa opowiadania.  Każdy z uczestników został posiadaczem swego dzieła a biblioteki pozyskały autografy początkujących pisarzy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książeczki.